Podsumowanie najważniejszych wydarzeń w modzie w 2018 roku

 

Prince-Harry-Meghan-Markle-Wedding-Dress
Ślub Meghan Markle i księcia Harry’ego

Nadszedł czas na wielkie podsumowanie 2018 roku, który obfitował w wiele emocjonujących wydarzeń. Nowe nazwiska, coraz częstsze roszady na stanowiskach dyrektorów kreatywnych, królewskie śluby, festiwale filmowe i muzyczne, gale, wystawy, wzloty i upadki. Na polskiej scenie mody również sporo się działo: Fashion Square, Złota Nitka czy druga edycja KTW Fashion Week do dowód na to, że moda w Polsce ma się bardzo dobrze. Poniżej przegląd najważniejszych wydarzeń w modzie w minionym roku!

STYCZEŃ

75th Annual Golden Globe Awards - Season 75
Złote Globy 2018

Początek 2018 roku świat mody zelektryzowała wiadomość o objęciu stanowiska w Celine przez Hediego Slimane.  Odejście Phoebe Philo po kilkunastu latach było ogromnym ciosem dla fanek, czy niemal wyznawczyń Celine. Estetyka Slimane’a jest zupełnie różna od tej stworzonej przez Philo, stąd pełne niecierpliwości oczekiwanie na pierwszą kolekcję, ktorą projektant ma pokazać we wrześniu.

8 stycznia odbyła się 75 gala Złotych Globów. Najwięcej statuetek, bo aż cztery, zgarnął film „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”. W kategorii ‚serial’ również cztery statuetki zdobyła produkcja „Wielkie kłamstewka”. W kategorii ‚najlepszy film animowany’ nominowana była polsko-brytyjska produkcja „Twój Vincent”, której niestety nie udało się zdobyć statuetki. Na fali akcji #metoo aktorki w ramach solidarności z ofiarami molestowania seksualnego wybrały w większości czarne kreacje.

28 stycznia miało miejsce rozdanie nagród Grammy, czasem zwanej muzycznymi Oscarami. Bezkonkurencyjny okazał się Bruno Mars, który zgarnął aż sześć nagród, w tym za piosenkę roku (That’s What I Like) i nagranie roku. Kendrick Lamar zdobył równie imponujące pięć statuetek, z kolei Ed Sheeran, wobec którego były wielkie oczekiwania, otrzymał ‚tylko’ dwie nagrody.

LUTY

The Queen Presents The Inaugural Queen Elizabeth II Award For British Design At London Fashion Week
Królowa Elżbieta II oraz Anna Wintour na pokazie Richarda Quinna

Królowa Elżbieta zasiadła w pierwszym rzędzie na pokazie Richarda Quinna podczas londyńskiego tygodnia mody. Młody projektant otrzymał z rąk monarchini statuetkę „Queen Elizabeth II Award For British Design”. Wyróżnienie tym większe, że statuetkę wręczono po raz pierszy!

Luty to także miesiąc, w którym pojawiła się polska edycja magazynu Vogue. Lutowy numer wszedł do sprzedaży 14 lutego, a okładka z Anją Rubik i Małgosią Belą oraz Pałacem Kultury w tle, sfotografowana przez Juergena Tellera wywołała sporo kontrowersji. Powstała niezliczona ilość memów, a jej zwolennicy i przeciwnicy zapewne do dziś nie doszli do porozumienia. Wszystko to z pewnością przyczyniło się do sukcesu sprzedażowego pierwszego numeru do tego stopnia, że konieczny był dodruk.

MARZEC

4 marca ma miejsce jubileuszowa, 90. gala rozdania Oscarów, najbardziej prestiżowej nagrody filmowej. Nie obyło się bez kontrowersji – akcja #metoo zapoczątkowała rozmowy o dyskryminacji płciowe j i rasowej w Hollywood. Statuetkę za najlepszy film otrzymał Guillermo de Toro i jego „Kształt wody”.

Riccardo Tisci zostaje nowym dyrektorem kreatywnym Burberry. Christopher Bailey odszedł z brytyjskiego domu mody po siedemnastu latach współpracy, w czasie których wskrzesił przestarzałą markę i uczynił ją znów kultową i pożądaną.

Virgil Abloh zajmuje miejsce Kima Jonesa w Louis Vuitton. Młody projektant związany jest ze streetwearową marką Off-White. W Louis Vuitton będzie odpowiadał za kolekcje męskie, gdzie szczególnie liczy się na jego umiejętność łączenia wysokiej mody ze streetwearem.

10 marca umiera Hubert de Givenchy. Legenda francuskiego Haute Couture, twórca słynnej małej czarnej ze „Śniadania u Tiffany’ego” a prywatnie także wieloletni przyjaciel odtwórczyni głównej roli, Audrey Hepburn, geniusz i niedościgniony mistrz krawiectwa, miał 91 lat.

Kolejne marki luksusowe rezygnują z futer! Do grona marek fur-free, do którego należą już Michael Kors, Armani czy Gucci, dołączają Versace i Donna Karan.

KWIECIEŃ

a2af0ec5-a0e2-4715-9966-e9f9587aa7d8.jpg
Daria Zawiałow na Gali Fryderyków

Olivier Lapidus opuszcza Lanvin. Dom mody po odejściu Albera Elbaza ma poważne kłopoty, a na stanowisku dyrektora kreatywnego nikt nie jest w stanie utrzymać się dłużej niż dwa lata. Zarząd planuje przekształcić luksusową markę w przystępny brand pokroju Michaela Korsa. Czy to dobry kierunek?

Kriss Van Assche odchodzi z Diora. Po ponad dziesięciu latach projektowania linii męskiej przejmuje posadę w Berluti, zastępując tam Haidera Ackermanna. Jego miejsce u Diora zastępuje Kim Jones, który niedawno odszedł z Louis Vuitton.

23 kwietnia Księżna Kate urodziła trzecie dziecko! Na tę nowinę czekali nie tylko Brytyjczycy, ale i cały świat. Syn książecej pary otrzymał imiona Louis Arthur Charles Cambridge.

24 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się gala Fryderyków, najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej w Polsce. Zdecydowaną faworytką roku 2018 była Daria Zawiałow, która odebrała dwie nagrody.

28 kwietnia w Krakowie odbył się Fashion Square. Podczas wydarzenia swoje kolekcje prezentują polscy projektanci i marki młodzieżowe. W tym roku odbyły się pokazy m. in. Jarosława Ewerta, MMC czy Natalii Jaroszewskiej.

MAJ

natasha poly balmain.jpg
Natasha Poly w kreacji Balmain podczas MET Gali

7 maja odbyła się MET Gala, czyli prestiżowy bal połączony z wystawą, organizowany przez Annę Wintour. Charakter imprezy, a zwłaszcza dress code, uzależniony jest ściśle od tematu prezentowanej w danym roku wystawy. „Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination” dotykała oczywiście inspiracji religią katolicką w modzie. Gwiazdy nie zawiodły swoimi bogato zdobionymi, kapiącymi złotem lub mrocznymi kreacjami.

8 maja rozpoczął się Festiwal Filmowy w Cannes. Śmietanka towarzyska z całego świata ściągnęła na południe Europy, by paradować po czerwonym dywanie w najlepszych kreacjach Haute Couture. Nie obyło się bez protestu kobiet przeciwko dominacji mężczyzn w świecie filmu i innych drobnych skandali, jak np. zdjęcie szpilek przez aktorkę Kristen Stewart (w Cannes obowiązuje dress code nakazujący kobietom noszenie wysokich obcasów).

21 maja odbył się ślub Meghan Markle i księcia Harry’ego. Najgłośniejsze w ostatnich latach royal wedding zgromadziło miliony widzów przed telewizorami na całym świecie. Podczas uroczystości złamanych zostało przynajmniej kilka protokołów – samo poślubienie amerykańskiej aktorki, na dodatek rozwódki, to już trzy ‚wykroczenia’, jakie może popełnić członek rodziny królewskiej. Jak widać, wszyscy w końcu idą z duchem czasu!

Simple rezygnuje z futer! Kolejna polska marka poszła za ciosem i wydała oficjalne oświadczenie o zaprzestaniu używania futer naturalnych w swoich kolekcjach.

CZERWIEC

MP5_0189-2.jpg
Raf Simons, Cate Blanchett, Naomi Campbell oraz Lee Daniels podczas gali CFDA

4 czerwca wręczono nagrody CFDA – Council of Fashion Designers of America, zwane Oscarami mody. To najważniejsza modowa impreza w Stanach Zjednoczonych. Nagrodzono nie tylko najlepszych projektantów (między innymi Rafa Simonsa z Calvin Klein, czy Jamesa Jebbia z Supreme), ale także utworzono nową kategorię „Influencer”… jakby specjalnie dla zwyciężczyni, Kim Kardashian.

W czerwcu obiegła świat smutna wiadomość o śmierci projektantki Kate Spade. Twórczyni słynnych torebek stworzyła prawdziwe imperium, którego szczyt popularności przypadł na lata 90. Niedawno firma Kate Spade New York została wykupiona przez markę Coach.

Tomas Maier odchodzi z Bottega Veneta. Po 17 latach projektowania dla włoskiej marki jego miejsce zajmie Daniel Lee, dotychczas pracujący u Celine.

LIPIEC

Nina Ricci debiutuje podczas tygodnia mody Haute Couture. Marka założona z myślą o kobietach i ich codziennych potrzebach, zyskała rozgłos i ogólnoświatowy sukces dzięki elastycznym swetrom i kontrowersyjnym szwom na wierzchu. Kobiety na całym świecie porzuciły sztywne garsonki na rzecz miękkich dzianin. Dokładnie 50 lat po założeniu marki, obecna dyrektor kreatywna zadebiutowała z kolekcją Haute Couture – przewrotnie!

Skandal z Buberry w roli głównej. Luksusowa brytyjska marka spaliła odzież o wartości prawie 30 milionów funtów. Zarząd tłumaczy się polityką utrzymania statusu marki luksusowej – rzeczy sprzedawane po niższych kwotach obniżyłyby prestiż brandu, dlatego ponoć bardziej opłaca się je zniszczyć. Po wybuchu afery marka zobowiązała się do bardziej przyjaznego środowisku likwidowania niesprzedanych kolekcji.

SIERPIEŃ

Pierwsze wydanie Vogue Czechoslovakia! Nasi południowi sąsiedzi doczekali się swojej edycji biblii mody. Na okładce pierwszego wydania pozowała czeska supermodelka, Eva Herzigova. Oczywiście nie mogło obyć się bez porównań, która lepsza – nasza czy ich?

29 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. O Złotego Lwa walczyło ponad dwadzieścia filmów. Ostatecznie zwyciężył film „Roma” w reżyserii Alfonso Cuarona. Nie zabrakło też polskiego akcentu – w jednej z nominowanych produkcji, „Suspiria”, zagrała polska modelka, Małgosia Bela.

WRZESIEŃ

Kolaże5.jpg
Projekty Hediego Slimane dla Celine vs Saint Laurent

Debiutancka kolekcja Riccarda Tisci dla Burberry zbiera mieszane recenzje. Nie każdy jest zachwycony nową estetyką i usilną próbą włączenia do DNA marki elementów streetwearu. Ponadto kolekcja zawierająca ponad 100 sylwetek staje się w pewnym momencie nużąca.

Ralph Lauren obchodzi 50-lecie istnienia swojej marki. Z tej okazji podczas nowojorskiego tygodnia mody prezentuje naraz kolekcje pięciu linii: damskiej, męskiej, Double RL, oraz damskiej i dziecięcej Polo Ralph Lauren. Wspaniały sposób na uczczenie spełnienia amerykańskiego snu.

Pierwsza kolekcja Hediego Slimane dla Celine spotyka się z miażdżącą krytyką. Projektant wypuszcza na wybieg kopie swoich projektów dla Saint Laurent: kuse obcisłe sukienki, skóra, cekiny. To coś dla nastoletniej bywalczyni klubów, nie dla kobiety Celine – pracującej, dojrzałej obywatelki świata i świadomej swoich potrzeb minimalistki. Usunięcie akcentu znad ‚e’ rozwścieczyło fanki estetyki Philo, ale kolekcja zaprezentowana na wybiegu przelała czarę goryczy.

PAŹDZIERNIK

181013182100-01-princess-eugenie-jack-brooksbank-official-wedding-photos-restricted-super-tease.jpg
Oficjalna fotografia ślubna księżniczki Eugenii

6 października miało miejsce otwarcie wystawy „Jerzy Antkowiak. Moda Polska” w łódzkim Muzeum Włókiennictwa. Wystawa poświęcona jest wieloletniej pracy Antkowiaka w Modzie Polskiej. Spośród tysiąca zebranych eksponatów wybrano kilkadziesiąt ubrań, a także szkice, meble i porcelanę. Wystawę można oglądać jeszcze do połowy marca, nic więc straconego!

Złota Nitka – najbardziej prestiżowy konkurs dla projektantów mody w Polsce, wyłonił kolejnego zdolnego twórcę. Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu była Harmonia. Zwycięską kolekcją okazała się „Fetish” Adriana Krupy. Projektant zaprezentował ją także w listopadzie w ramach KTW Fashion Week.

Ślub księżniczki Eugenii i Jacka Brooksbanka to już drugi w tym roku „Royal Wedding”, choć nieco przyćmiony przez wcześniejsze zaślubiny Meghan Markle, teraz księżnej Sussex, i księcia Harry’ego. Wnuczka Królowej Elżbiety stanęła na ślubnym kobiercu 12 października, a jej suknię zaprojektował brytyjski projektant, Peter Pilotto.

LISTOPAD

46485495_1998991183521717_7084120127469256704_n.jpg
Pokaz kolekcji Bola Bajer Ola podczas KTW Fashion Week

8 listopada odbyła się druga edycja KTW Fashion Week. Hasłem wydarzenia było „Mentors vs Millenials”, czyli dialog między młodymi debiutującymi projektantami a znanymi i doświadczonymi nazwiskami. Do katowickiej Fabryki Porcelany ściągnęli projektanci z kraju i zagranicy, dziennikarze i eksperci. Recenzje pokazów można przeczytać tutaj.

Jean Paul Gaultier dołącza do grona projektantów wolnych od futer. Francuski couturier, który niedawno zupełnie zrezygnował z linii pret-a-porter, wydał oświadczenie o wyeliminowaniu futer naturalnych w kolekcjach Haute Couture.

Lucas Ossendrijver opuszcza dom mody Lanvin. Po 14 latach projektowania linii męskiej we francuskim domu mody nadszedł czas na zmiany. Na początku tego roku z posady dyrektora kreatywnego damskiej linii zwolniono Oliviera Lapidusa. Czy to początek końca luksusowej marki?

Torebki Zofii Chylak na Net-a-Porter! Kolejna polska projektantka dołączyła do elitarnego grona i sprzedaje swoje produkty na jednej z najbardziej luksusowych platform sprzedażowych na świecie.

Do sklepów H&M trafiła kolekcja we współpracy z włoską marką Moschino. Fani streetwearu i zabawnej estetyki Jeremy’ego Scotta, oscylującej wokół popkultury lat 90. byli zachwyceni. Puchowe kurtki, złote łańcuchy, neonowe kolory, Myszka Miki i MTV to istny powrót do dzieciństwa.

GRUDZIEŃ

Meghan-Markle-Jewellery-2018-Fashion-Awards.jpg
Księżna Meghan podczas Fashion Awards 2018

Chanel rezygnuje z futer i skór egzotycznych zwierząt! Tego nikt się nie spodziewał. Chanel to marka luksusowa z tradycjami, słynąca z wykorzystywania naturalnych futer i skór rzadkich egzotycznych zwierząt. Choć Lagerfeld jeszcze kilka lat temu wyśmiewał podobne pomysły, nie mógł nie podjąć takich kroków obecnie, kiedy naciski ze strony konsumentów na etyczną produkcję są coraz większe.

Gala Fashion Awards przyznaje co roku nagrody najlepszym brytyjskim i europejskim projektantom. W tym roku nieoczekiwanym gościem była księżna Sussex, która w zaawansowanej ciąży wręczała nagrodę projektance Clare Waight Keller, prywatnie swojej przyjaciółce.

Nieoczekiwane zwolnienie Rafa Simonsa z Calvin Klein. Nastąpiło ono na kilka miesięcy przed planowanym wygaśnięciem kontraktu, przez co nie odbędzie się pokaz jesiennej kolekcji marki zaplanowany podczas nowojorskiego tygodnia mody.

Jessica Mercedes wystartowała z nową marką odzieżową Veclaim. Po bieliźnie influencerka zabrała się za projektowanie sukienek. Z bardzo efektownym skutkiem! Przewidujemy, że marka Veclaim stanie się hitem Instagramu w 2019 roku.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s