71. Festiwal Filmowy w Cannes 2018 rozpoczęty

Kristen-Stewart-Ava-DuVernay-Cate-Blanchett-Lea-Seydoux-Khadja-Nin-Cannes-2018-Tom-Lorenzo-Site-1.jpg
Kristen Steward (Chanel), Lea Seydoux (Louis Vuitton), Cate Blanchett (Stella McCartney), Ava DuVernay (Prada) i Khadja Nin – jurorki tegorocznego festiwalu

W poniedziałek MET Gala, a we wtorek Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – oczy całego świata zwrócone są teraz na południe Francji, gdzie odbywa się najbardziej prestiżowy festiwal filmowy na świecie. W tym roku Polskę reprezentować będzie 7 produkcji filmowych. 

8 maja rozpoczął się 71. międzynarodowy festiwal filmowy w Cannes. W Konkursie Głównym znalazł się film „Zimna Wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego; w ramach Pokazów Specjalnych widzowie zobaczą pełnometrażową animację „Jeszcze Dzień Życia” Damiana Nenowa i Hiszpana Raula de la Fuente; w sekcji Tydzień Krytyki Filmowej znalazł się film Agnieszki Smoczyńskiej „Fuga”; natomiast do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowała się animacja „III” Marty Pajek. Oprócz tego do konkursu zakwalifikowało się kilka koprodukcji z polskimi akcentami.

W tym roku tylko 3 z 21 prezentowanych filmów wyreżyserowały kobiety. Za to w jury zaszła zmiana – tutaj siły są wyrównane. Przewodnicząca komisji, australijska aktorka Cate Blanchett, podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie festiwalu mówiła o tym, że chciałaby widzieć więcej kobiet wśród reżyserów, jednak oceniać będzie bez uprzedzeń, bez względu na płeć czy pochodzenie twórców.

Festiwal potrwa do 19 maja.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s