Royal Wedding: Ślub Meghan Markle i księcia Harry’ego

Prince-Harry-Meghan-Markle-Wedding-Dress

To prawopodobnie jedno z najgłośniejszych wydarzeń tego roku: 19 maja książę Harry, brat księcia Williama, syn księżnej Diany, poślubił amerykańską aktorkę Meghan Markle. W dzisiejszych czasach podobne mezalianse nikogo już nie zaskakują, jednak powodów, dla których ten ślub był wyjątkowy, jest wiele. 

19 maja oczy całego świata zwrócone były na Wielką Brytanię, a dokładnie na zamek w Windsorze. To tam książę Harry i Meghan Markle złożyli uroczystą przysięgę małżeńską. Ceremonia transmitowana było na żywo w telewizjach na całym globie, nie tylko ze względu na samą rangę wydarzenia, lecz także na pewne aspekty, w których młoda para zerwała z długoletnią tradycją.

Sensację już na początku wzbudziła suknia panny młodej: prosta, z długim rękawem i dekoltem w łódkę była dość skromna jak na królewskie standardy. Zaprojektowała ją Clare Waight Keller, obecna dyrektor kreatywna Givenchy. Jedyną ozdobą był długi welon i tiara należąca niegdyś do królowej Marii (babki królowej Elżbiety). Z kolei druga suknia, którą świeżo upieczona księżna włożyła na uroczystość po zakończeniu ślubu, również prosta i minimalistyczna, to projekt Stelli McCartney.

Swoje feministyczne poglądy Meghan zamanifestowała nie tylko przy wyborze projektantów swoich kreacji (za które podobno sama zapłaciła), ale także w trakcie składania przysięgi małżeńskiej. Zamiast tradycyjnej formułki o posłuszeństwie wobec męża, usłyszeliśmy zapewnienia o wzajemnym uwielbieniu i oddaniu. Co ciekawe, podobnie postąpiła księżna Diana wychodząc za księcia Karola w 1981 roku.

Do ołtarza panna młoda poszła sama, co także kłóci się z oficjalnie przyjętą tradycją. Jej ojciec nie mógł odprowadzić jej zgodnie z tradycją z powodu komplikacji zdrowotnych, a Książę Karol, teraz już teść, towarzyszył jej dopiero przy samym ołtarzu.

Książę Harry wykazał się podobną niechęcią do konwenansów i mimo upomnień ze strony królowej Elżbiety, postanowił nie zgolić zarostu. Według oficjalnego protokołu posiadanie brody jest w zabronione w brytyjskiej armii oraz gdy ma się na sobie mundur wojskowy, jednak Harry od 2015 roku nie należy już do armii.

Czy na brytyjskim dworze szykuje się obyczajowa rewolucja? Jaką księżną będzie Meghan? Przekonamy się w odpowiednim czasie.

Prince Harry Marries Ms. Meghan Markle - Windsor Castle

4 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s