Wystawa „Jerzy Antkowiak. Moda Polska” od 6 października w Łodzi

wystawa-jerzy-antkowiak-i-moda-polska-w-centralnym-muzeum-wlokiennictwa-w-lodzi-478676-GALLERY_600.jpg

Już od 6 października w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi możemy podziwiać wystawę poświęconą twórczości Jerzego Antkowiaka, wieloletniego projektanta Mody Polskiej. Wszystko to dzięki jego sentymentalności i… imprezie urodzinowej!

Pod koniec lat 90. Antkowiak zapożyczył się, by odkupić stroje, szkice, prototypy i inne materiały pozostałe po jego projektanckiej działalności w kultowej Modzie Polskiej. Zrezygnowany chciał rozdać przedmioty znajomym, na szczęście jednak zatrzymał je i schował głęboko w piwnicy. Podczas jego osiemdziesiątych urodzin miały one swój nieoczekiwany comeback: przybycie niezapowiedzianych gości, dawnych muz Antkowiaka, modelek Mody Polskiej, wywołało ogromne wzruszenie i uruchomiło wspomnienia – projektant postanowił powspominać dawne czasy i zaprosił wszystkich do piwnicy, gdzie trzymał archiwalne obiekty.

Kolekcją zainteresował się Tomasz Ossoliński, przyjaciel, ale także wielbiciel twórczości Antkowiaka. Zaraz po wspomnianych urodzinach zrodził się plan na stworzenie wystawy poświęconej pracy i historii Mody Polskiej:

„Kiedy zobaczyłem jego zbiory, przechowywane w piwnicy i zakamarkach domu, uznałem, że koniecznie trzeba pokazać je światu. Tym bardziej, że oglądane po latach pokazują, jak nowoczesne, a często ponadczasowe, były projekty Mody Polskiej”.

Najtrudniejszy był wybór eksponatów: z ponad tysiąca ubrań zgromadzonych przez Antkowiaka wybrano 60 strojów, ale na wystawie są także meble, setki szkiców, obrazy (m.in. „Zakonnice”, dyplomowa praca Antkowiaka), filiżanki z kultową jaskółką (jego pierwszy projekt dla Mody Polskiej) czy lustro z gabinetu pierwszej dyrektor kreatywnej Mody Polskiej, Jadwigi Grabowskiej. Całość ma opowiadać historię o domu mody, czasach i realiach, w jakich funkcjonował, oraz oczywiście o samym projektancie, który zawsze starał się wymykać wszelkim ramom i ograniczeniom, jakie panowały za czasów PRL-u.

Wystawę można oglądać do 17 marca 2019 roku. Tego nie można przegapić!

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s