Maciej Jóźwicki zwycięzcą Złotej Nitki 2019

Złota Nitka 2019_26.jpg
fot. radiolodz.pl

24 października, w ramach trzeciej edycji Łódź Young Fashion, odbyła się 27 edycja konkursu „Złota Nitka”. Spośród piętnastu młodych projektantów, którzy znaleźli się w finale, bezkonkurencyjny okazał się Maciej Jóźwicki, połowa Duetu RAD, i jego kolekcja „Wiesia”. To nie pierwsza nagroda na koncie projektanta – podczas minionego KTW Fashion Week duet otrzymał z rąk Massimiliano Giornettiego miesięczny kurs zarządzania marką we Florencji, a tegoroczny kielecki konkurs „Off Fashion” przyniósł im pierwsze miejsce.

Kolekcja „Wiesia” to opowieść o Polsce i słowiańskiej tożsamości, opowiedziana za pomocą materiałów przywodzących wspomnienia z dzieciństwa, kojarzących się z tradycyjną wsią i symbolami ludowymi. Projektant do odszycia kolekcji użył starych firanek, obrusów, a nawet dywanów i kilimów. Na sztucznej skórze ręcznie namalował wzory jak z włocławskiego fajansu, zamiast guzików zastosował gałki z kredensów, a kapelusze powstały na wzór wiklinowych koszy.

Kolekcja „Wiesia” została doceniona za umiejętność opowiadania o kraju bez popadania z jednej strony w banał, a z drugiej w patos – jak podkreślił przewodniczący jury, Mariusz Przybylski, „powstał piękny pomost pomiędzy tradycją a nowoczesnością”.

Zwycięzca otrzymał z rąk przewodniczącego pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 30 000zł, ufundowaną przez miasto Łódź.

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s