Bola „.crowd.” wiosna/lato 2020

8 crowd model Thirdeyedimension photo Magovsky
Thirdey/materiały prasowe

Miał być pierwszy pokaz w Warszawie i profesjonalna sesja zdjęciowa. Światowa epidemia wielu markom pokrzyżowała plany. Na szczęście w branży kreatywnej są osoby, dla których przeszkody mogą stać się wyzwaniem i szansą na stworzenie zupełnie nowych wartości. 

Jak wyjaśnia Ola Bajer, kolekcja powstawała przez ostatnie pół roku, jednak jej nazwa została wymyślona na kilka tygodni przed ogłoszeniem światowej pandemii. Ubrania, które w zamyśle miały wyróżniać noszące je osoby z tłumu podobnie ubranych ludzi (crowd to z angielskiego właśnie tłum), stały się drzwiami do innego świata, pozwalającymi na chwilę oderwać się od życia w zamknięciu.

Projektantka swoją frustrację i rezygnację spowodowaną anulowaniem wszystkich zaplanowanych projektów postanowiła przekuć w atut. Dzięki temu powstała fantastyczna kampania stworzona przez modeli i modelki, a ich zaangażowanie pozwoliło stworzyć wiele różnych koncepcji.

Rezultat zaskoczył pomysłodawczynię pozytywną energią i mnogością interpretacji tej samej kolekcji. Ze zdjęć wykonanych różnymi technikami, w różnym stylu, w domu lub w wyludnionych miejscach na zewnątrz powstała zaskakująco spójna historia opowiadająca o świecie, w którym żyjemy – surrealistycznym, przesyconym skrajnymi emocjami, ocierającym się o sci-fi.

Dla bohaterów sesji była to świetna okazja do oderwania się od monotonii i stagnacji towarzyszącej izolacji. Projektantka natomiast zadbała o ich bezpieczeństwo, doszywając pasujące do ubrań maski ochronne, kominiarki i rękawiczki.

Sama kolekcja została utrzymana w charakterystycznym sportowym stylu z futurystycznym sznytem. Wykorzystano mieniące się materiały, patchworki oraz inspirowany tłumem autorski nadruk, przypominający piksele albo rozchlapaną farbę. Ubrania z jednej strony mające pomóc wtopić się w tłum, jednocześnie pomagają się wyróżnić dzięki krzykliwej kolorystyce i odważnym deseniom. Doskonałą metaforą tego paradoksu jest kombinezon inspirowany japońskim strojem zentai, pokrywającym szczelnie całe ciało. Pozornie pozwala on się ukryć, tak naprawdę przykuwa jednak uwagę.

Jak zawsze u Boli, i tym razem nie mogło zabraknąć charakterystycznych detali i akcesoriów. Na potrzeby kolekcji .crowd. powstały między innymi pokryte nadrukiem skarpetki, przeżywający ostatnio swój renesans kapelusik typu ‚bucket hat’ oraz włochaty plecak w kolorach mieniącej się benzyny. Ten ostatni posiada dwie funkcje – dzięki przemyślanemu systemowi pasków i karabińczyków w kilka chwil stanie się torebką. Jego mniejsza wersja może być z kolei używana jako portfel lub zostać przypięta do plecaka.

Projektantka daje też możliwość personalizacji kurtek i spodni – możemy wybrać rodzaj wykończenia nogawek czy zapięcia kieszeni.

Weronika : modelka
Zdjęcia: młodsza siostra –  Emilia 14 lat
„Kolekcja kojarzy mi się z czymś innym i nowym niż dotąd miałam okazję nosić. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w sesji, ponieważ to było takie oderwanie się od tej pandemii, coś co sprawiło, że w końcu o niej nie myślałam i miałam ciekawe zajęcie podczas siedzenia w domu.”

26 crowd model Weronika photo Emilia24 crowd model Weronika photo Emilia22 crowd model Weronika photo Emilia21 crowd model Weronika photo Emilia

Zuza OK – dj /tatuatorka – wraz z chłopakiem Karolem – Sapi tha King – menager /producent i psem Korsą
Zdjęcia: Zuza OK/Karol/samowyzwalacz
„Zdjęcia robiliśmy sobie sami, ze względu na trudne warunki, ale potraktowaliśmy to jako świetną zabawę. Kolekcja kojarzy mi się trochę z takim kosmicznym camo [śmiech]. Jak się ubierasz w te rzeczy, to wyglądasz jak z innej planety i tak też patrzą na ciebie ludzie – na księżycu na pewno nikt by się nie oglądał za nami, jak idziemy we dwójkę cali ubrani w takie same dresy. Sesja była miłą ucieczką od codzienności, taki urlop od pandemii.”
Karol o udziale w projekcie: „Było to zupełnie czymś nowym, bo nie brałem udziału wcześniej w takich projektach i zgodziłem się dlatego też, bo kolekcja mi się totalnie podoba.”

19 crowd model Zuza OK photo Karol Sapi tha King18 crowd model Zuza OK photo Karol Sapi tha King16 crowd model Zuza OK and Karol Sapi tha King15 crowd model Zuza OK and Karol Sapi tha King13 crowd model Karol Sapi tha King

Thirdeyediemension / Krysia : dj/ producentka/ modelka
Zdjęcia: znajomy fotograf z Krakowa @magovsky
„Sam ten patchwork to dla mnie taki uporządkowany nieporządek. Jeśli chodzi o odczucia podczas sesji, to było to świetne przeżycie, na chwilę można było prawie zapomnieć o pandemii, chociaż niezupełnie, przez to, że normalnie mocno oblegane miejsca były puste i to stworzyło taki surrealistyczny klimat podczas sesji.”

7 crowd model Thirdeyedimension photo Magovsky_3 crowd model Thirdeyedimension photo Magovsky5 crowd model Thirdeyedimension photo Magovsky

Grzegorz : model
Zdjęcia : Ernest @krsfvde
„fotki strzelił mi mój wieloletni przyjaciel Ernest przy okazji szybkiego spacerku, kiedy spotkaliśmy się na robienie bitów po tygodniach izolacji.
Kolekcja kojarzy mi się z potrzebą kamuflażu w dystopijnym, pełnym inwigilacji, może nawet cyberpunkowym świecie, który – mam nieodparte wrażenie – czai się tuż za rogiem i powoli do nas zagląda. Jednocześnie kolorystyka i wykorzystane materiały powodują, że stylizacje wyróżniają się z tłumu, nie ważne jak bardzo chcielibyśmy się ukryć, powodując paradoks. Czasy pandemii potęgują poczucie dystopii i wizji przyszłości, którą dotychczas dane nam było znać wyłącznie z sci-fi i która nie zawsze maluje się w ciepłych barwach.”

2 crowd model Grzegorz photo Ernest

Sylvia L/ herlovelygore – performerka /modelka
Zdjęcia: samowyzwalacz/Sylvia
„Moje sesje, jak spora część moich zdjęć to ucieczka/wycieczka do innej rzeczywistości. To była spontaniczna, pierwsza reakcja na ubrania, które dostałam.”

28 crowd model Sylvia L

12 crowd photo Filip Gonciarek model Zuza and Grzegorz
fot. Filip Gonciarek

_10 crowd photo Filip Gonciarek model Grzegorz11 crowd photo Filip Gonciarek model Zuza and Thirdeyedimension

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s