Virginie Viard dyrektor kreatywną Chanel

unnamed
Virginie Viard z modelką w finale pokazu Chanel wiosna/lato 2019 Haute Couture

Choć jakiś czas temu krążyły plotki, że na posadę Karla czycha Phoebe Philo, prezes francuskiego domu mody Bruno Pavlovsky szybko im zaprzeczył. Podczas pokazu kolekcji Haute Couture w Paryżu miesiąc temu Lagerfeld po raz pierwszy (i niestety ostatni) nie pojawił się w finale pokazu, by pozdrowić widzów. Zamiast niego ukłoniła się Virginie Viard. Po śmierci niemieckiego dyktatora ogłoszono, że to właśnie ona zastąpi jego miejsce. 

Do tej pory nikt o niej nie słyszał, choć od trzydziestu lat była prawą ręką Karla Lagerfelda i razem z nim pracowała nad kolekcjami Chanel. Nic dziwnego – Virginie Viard unika rozgłosu i chroni swoje życie prywatne jak mało kto. Do niedawna nie miała nawet konta na Instagramie. Pracę w Chanel rozpoczynała od stażu. Początkowo zajmowała się haftami i wykończeniami, jednak Karl bardzo szybko obdarzył ją zaufaniem i powierzał coraz to bardziej odpowiedzialne fukcje. W ostatnich latach Viard nadzorowała większość kolekcji pret-a-porter, koordynowała pracę całego zespołu projektowego, zamawiała tkaniny, przekopywała się przez archiwa marki w poszukiwaniu odniesień i inspiracji. Jej bliska, niemal telepatyczna relacja z Karlem zyskała miano legendy.

Dziś na tej skromnej kobiecie spoczywa ogromna presja i odpowiedzialność. Jak pokieruje najbardziej znanym luksusowym domem mody na świecie? Czy będzie kontynuować wizję Karla, polegającą na tworzeniu imponujących scenografii i nieco mniej spektakularnych kolekcji? Czy może czując większą swobodę działania, zwróci się w zupełnie innym, nieoczekiwanym kierunku? Nad kolekcją jesień/zima 2019, którą zobaczymy lada dzień w Paryżu, Lagerfeld pracował niemal do ostatniego dnia życia. Na efekt pracy samej Viard będziemy musieli poczekać do kolejnego sezonu.

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s