Adrian Krupa „Azyl” jesień/zima 2021

W 2018 roku, po fenomenalnej kolekcji „Fetish” zaprezentowanej na KTW Fashion Week, został przez nas określony mianem mistrza użytkowej awangardy. Dziś Adrian Krupa swoją następną kolekcją ugruntowuje swoją pozycję wśród niszowych polskich projektantów. Jego „Azyl” to odpowiedź na lockdown oraz idącą za nim potrzebę stworzenia własnej strefy komfortu.

Tytułowy „Azyl” nawiązuje do osiemnastowiecznych buduarów, czyli pomieszczeń umiejscowionych zazwyczaj przy sypialni, w których panie domu szykowały się do wyjścia „na salony”. Buduary pełniły rolę garderoby, pokoju toaletowego i jednocześnie wypoczynkowego, były też często jedynym kawałkiem przestrzeni, w którym wytworne damy miały szansę na choć odrobinę prywatności.

Buduar u Adriana Krupy staje się bardziej poszukiwaniem strefy komfortu, niż fizycznie istniejącym pomieszczeniem. W czasie lockdownu, kiedy całe nasze życie przeniosło się do domu – teraz nie tylko w nim śpimy, przygotowujemy posiłki i odpoczywamy, ale też pracujemy – wewnętrzna potrzeba posiadania własnego azylu staje się priorytetem.

Pod wpływem tych inspiracji powstała kolekcja łącząca w sobie przepych i charakterystyczną dla Adriana Krupy teatralność z nonszalancją i luzem. Zamaszyste suknie z bogatymi marszczeniami, przestrzenne falbany, żywe kolory, tiul i satyna przywodzą na myśl małe dziewczynki przebierające się w najbardziej strojne suknie swoich mam. Jednak kroje są obszerne, pozbawione niewygodnych zapięć i sznurowań; oprócz tego świetne płaszcze i garnitury, które doskonale odnajdują się we współczesnych i bardziej praktycznych realiach.

Zaprezentowanie całego spektrum swoich umiejętności technicznych i projektowych było zapewne rezultatem stażu w atelier Georgesa Chakry, libańskiego projektanta Haute Couture. Krupa zadbał o samodzielne wykonanie każdej sylwetki, zaczynając od projektu i konstrukcji, aż po uszycie i wykończenie; jego dziełem są też torebki i dodatki. Z kolei fantazyjne nakrycia głowy uzupełniające kolekcję to dzieło Renaty Hudeli.

Zdjęcia: Kamil Kotarba
Modelki: Weronika Biesiada / D’VISION, Vanessa, Oliwia / Uncover Models, Angela / Gaga Models
Makijaż: Łucja Siwek
Włosy: Daniel Stanko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s