Raport LPP za 2019 rok – jak spółka radzi sobie w kryzysie?

3.-kolejny-rok-na-drodze-ku-zrownowazonej-modzie-lpp-publikuje-raport-zintegrowany-1030x687

Branża handlowa dość boleśnie odczuwa skutki pandemii. W Polsce obroty w centrach handlowych w maju w porównaniu z poprzednim rokiem spadły o prawie 25%. Grupa H&M planuje zamknąć w tym roku około 170 swoich sklepów, a Zara – ponad 1000, głównie w Europie i Azji. Mimo ogromnych spadków sprzedaży stacjonarnej, polska grupa LPP zanotowała spory wzrost przychodów z e-commerce. Plany podwojenia sprzedaży online stanowią coraz bardziej realną prognozę dla spółki, do której należą sklepy Reserved, Cropp, House i Sinsay.

Wygląda na to, że LPP wyjdzie z kryzysu obronną ręką. Jednocześnie spółka kontynuuje swoją strategię zrównoważonego rozwoju. W najnowszym raporcie za rok 2019 zawarto wiele informacji o nadchodzących w najbliższych 5 latach zmianach dotyczących produkcji asortymentu, udziału procentowego tkanin ekologicznych i pochodzących z recyklingu czy redukcji CO2. Obietnice są jednocześnie wyważone i możliwe do zrealizowania.

W proekologicznych działaniach spółki przoduje zdecydowanie Reserved. To tu już teraz znajdziemy ubrania wykonane z tencelu, organicznej certyfikowanej bawełny, poliestru powstałego z recyklingu butelek PET czy wiskozy EcoVero. W ciągu najbliższych 3 lat program EcoAware zakładający m.in. zmniejszenie zużycia wody obejmie wszystkie fabryki produkujące dżins.

LPP idzie do przodu także w kwestii etyki i poszanowania praw zwierząt. Rezygnacja z naturalnego futra, angory i moheru to dopiero początek. Od 2021 roku firma korzystać będzie wyłącznie z certyfikowanej wełny i pierza, trwają też prace nad wprowadzeniem recyklingowanej skóry.

W ciągu najbliższych 5 lat firma obiecuje ograniczyć produkcję dwutlenku węgla o 15%, a serwery i sklepy internetowe zasilane będą wyłącznie zieloną energią. Rozpoczęty w 2019 roku program zbiórki używanej odzieży w salonach Reserved zostanie rozszerzony na wszystkie placówki w całym kraju. Program zbiórki tekstyliów z powodzeniem funkcjonuje w sklepach H&M, mamy więc nadzieję, że przyjmie się także w Reserved.

Zmiany nachodzą wielkimi krokami. Choć i tak dla wielu osób proekologiczne działania koncernów odzieżowych to zwykły greenwashing, warto mimo wszystko im kibicować. Oczywiście należy wspierać małe etyczne biznesy, jednak wciąż stanowią one zalewie ułamek całego asortymentu odzieżowego. Nadal większość konsumentów będzie podczas zakupów kierować się głównie ceną, dlatego demonizowanie sieciówek nie ma większego sensu. Chodzi o efekt skali. Jeżeli zdecydowana większość kupuje nadal w sieciówkach, to lepiej, żeby 25% z tego co kupują było w jakimś stopniu bardziej ekologiczne, bo to ma większy wpływ na środowisko niż kilka etycznych T-shirtów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s