
Etyczna i zrównoważona moda staje się nareszcie coraz bardziej popularna. Konsumenci dużo częściej zadają sobie pytania: kto, gdzie i w jakich warunkach uszył ich ubrania, czy nie ucierpiały przy tym zwierzęta lub środowisko? Odpowiedzią są nowo powstające lub już istniejące marki tworzące w duchu odpowiedzialnej mody: naturalne, organiczne lub pochodzące z recyklingu materiały, przejrzysty model sprzedaży, dzięki któremu konsument wie dokładnie, jaki jest koszt wyprodukowania każdej sztuki odzieży, lokalna produkcja i minimalizowanie ilości odpadów to tylko niektóre z filarów ich działalności. Marki udowadniają też, że etyczna i ekologiczna moda nie musi oznaczać zgrzebnej odzieży o fasonie worka w burym odcieniu. Poznajcie pięć polskich firm, w których zrobicie zakupy z przyjemnością, bez wyrzutów sumienia.
1. GAU Brand
Great As You – to trójmiejska marka szyjąca głównie basic. W ofercie znajdziemy T-shirty, topy na ramiączkach, bluzki z długim rękawem, a także spódnice i od niedawna także sukienki w neutralnej kolorystyce, pasującej to każdego typu urody. Ubrania szyte są wyłącznie w lokalnych pracowniach i szwalniach z certyfikowanej bawełny ekologicznej dzianej w polskich dziewiarniach. Marka zwraca także szczególną uwagę na ograniczenie produkcji odpadów do minimum – kroje są opracowane tak, by powstawało jak najmniej strat materiałów, kolekcje odszywa się w krótkich seriach, by zapobiec nadprodukcji, a zamówione ubrania pakowane są w materiały przyjazne środowisku.
Ceny: od 129zł za top na ramiączkach do 389zł za kopertową sukienkę.
2. IMPRM Studio
Ta młodziutka marka ma w swoim portfolio dopiero jedną kolekcję, ale już zdążyła mocno namieszać na polskim rynku. Założycielki za cel postawiły sobie stworzenie marki przyjaznej środowisku i jednocześnie atrakcyjnej wizualnie. W ofercie znajdują się między innymi kostiumy kąpielowe z econylu (materiału pozyskanego z recyklingu odpadów odławianych z dna oceanu), lniane spódnice i spodnie oraz T-shirty z organicznej bawełny. Są to więc materiały albo już zrecyklingowane, albo mogące być przetworzone w przyszłości. Na stronie marki znajdziemy także opis pochodzenia danego surowca.
Ceny: od 169zł za dół od stroju kąpielowego do 649zł za lnianą spódnicę midi.
3. Elementy
To nie są zwykłe bazowe ubrania – raczej unowocześnione klasyki, wzbogacone przemyślanymi krojami i urozmaicone bogatą kolorystyką. W 2015 roku wraz z obuwniczą marką Bałagan Elementy założyły Transparent Shopping Collective – nowy w świecie mody ruch zrzeszający projektantów i marki działające według transparentnego modelu sprzedaży. W praktyce polega on na tym, iż klient ma wgląd w każdą składową finalnej ceny produktu: od materiału, przez pensje dla pracowników i podatki, aż po marżę dla sklepu. Ponadto minimum 1% ceny z każdej sprzedanej rzeczy marka przekazuje na różnego rodzaju inicjatywy społeczne.
Ceny: od 99zł za top na ramiączkach do 749zł za trencz z lnu i tencelu.
4. Risk made in Warsaw
Moda tworzona przez kobiety dla kobiet – projektantki potrafią odszyć jedną rzecz kilkadziesiąt razy, dopóki nie uznają zgodnie, że leży tak jak powinna. Korzystają z materiałów pochodzących z Polski oraz od sprawdzonych dostawców z krajów europejskich. Pod każdym produktem znajdziemy obszerny opis: począwszy od fasonu i użytego materiału, przez propozycje sposobów noszenia, na odpowiedniej metodzie pielęgnacji skończywszy. Projktantki ujawniają również dokładne miejsce produkcji każdej z rzeczy: T-shirt uszyty w łodzi, sweter dziany w Pabianicach, sukienka uszyta w Rykach – tylko polska produkcja!
Ceny: od 79zł za materiałową opaskę do włosów do 689zł za kopertowy płaszcz z bawełny i lnu.
5. Wearso Organic
Niedawno marka uczestniczyła w targach zrównoważonej mody Neonyt w Berlinie. Wearso korzysta wyłącznie z organicznej bawełny, pozbawionej szkodliwych dla organizmu i środowiska substancji toksycznych, bardziej trwałej i wytrzymałej od zwykłej bawełny. Projekty charakteryzują się minimalistycznym designem, funkcjonalnością i komfortem noszenia. W ofercie znajdziemy zarówno inspirowane streetwearem bluzy i luźne T-shirty, ale także kopertowe i rozkloszowane sukienki czy bluzki z ozdobną falbaną.
Ceny: od 180zł za sukienkę w paski do 680zł za klasyczny płaszcz.
1 Comment