Innowacyjny projekt polskiej firmy – skóra z wytłoczyn z jabłek

baner_b2m
bio2materials.com

Zaangażowanie przemysłu odzieżowego w zrównoważony rozwój i odpowiedzialną produkcję rośnie z roku na rok. Cierpienie zwierząt hodowanych na futra, coraz większe zanieczyszczenie środowiska i nadprodukcja to poważne problemy, z którymi muszą zmierzyć się mniejsze i większe firmy odzieżowe. Konsumenci coraz częściej zadają pytania skąd pochodzi surowiec oraz gdzie, przez kogo i w jakich warunkach zostało stworzone ubranie. W dodatku coraz większy rozgłos zdobywa ruch zero waste, który bezlitośnie otwiera ludziom oczy na ilość produkowanych rocznie śmieci. Pewne dwie architektki wpadły na genialny i innowacyjny pomysł produkcji trwałego materiału z… odpadów z jabłek.

Aleksandra Kantor i Katarzyna Szpicmacher to kobiety stojące za firmą Bio2Materials – pierwszą w Polsce zajmującą się produkcją tekstyliów z odpadów organicznych. Przy opracowaniu technologii współpracował profesor Artur Bartkowiak, szef Centrum Bioimmobilizacji i Materiałów Opakowaniowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Połączenie pasji, wiedzy oraz potrzeby zmian w obecnym sposobie produkcji poskutkowało stworzeniem innowacyjnego materiału, pozyskanego w sposób ekologiczny i nieszkodliwy dla środowiska oraz naszego zdrowia.

Jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej firmy Bio2Materials, wytłoczyny z jabłek stanowią największy ilościowo odpad organiczny w przetwórstwie owocowo-warzywnym w kraju. Co zrobić z 500 tonami wytłoków dziennie? Okazuje się, że istnieje sposób na przetworzenie ich w niezwykle trwały, imitujący naturalną skórę materiał. Przy jego wytwarzaniu korzysta się wyłącznie z organicznych odpadów, dzięki czemu jest on bezpieczny dla zdrowia, nietoksyczny i całkowicie biodegradowalny.

To pionierski produkt na naszym rodzimym rynku. Dotąd nie istniała w Polsce firma zajmująca się ekologicznymi, pozyskiwanymi w myśl zrównoważonego rozwoju tekstyliami. Jest to więc ogromna możliwość dla dopiero rozwijającej się firmy i szasna na ekspansję na rynki międzynarodowe. Założycielki Bio2Materials zapewniają, że finalny produkt trafi do sprzedaży pod koniec tego roku, na razie trwają ostatnie testy laboratoryjne i testuje się prototypy.

Bio2Materials nie będzie jednak kolejną marką odzieżową. Kantor i Szpicmacher planują udostępniać swój innowacyjny wynalazek branży odzieżowej, obuwniczej czy samochodowej, czyli wszędzie tam, gdzie stosuje się naturalną i sztuczną skórę.

 

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s