“Karl Lagerfeld: A Line of Beauty” – wystawa MET 2023

Anna Wintour i Karl Lagerfeld; fot. Pierre Suu

Znany jest już motyw przewodni przyszłorocznej MET Gali. Zostanie ona poświęcona twórczości Karla Lagerfelda, jednego z najbardziej rozpoznawalnych projektantów XX i XXI wieku. Wystawa o tytule „Karl Lagerfeld. A Line of Beauty” zostanie otwarta dla zwiedzających w maju, a uroczysta gala MET odbędzie się zgodnie z tradycją, w pierwszy poniedziałek tego miesiąca.

Po tegorocznej gali, której dress code „Gilded Age” nie został precyzyjnie zrozumiany zarówno przez część gości, jak również komentujących wydarzenie internautów (pozłacany wiek został przez wielu pomylony ze złotą erą Hollywood), kolejna edycja Oscarów mody ma już dokładniej określony temat. Wystawa poświęcona zmarłemu w 2019 Karlowi Lagerfeldowi będzie skupiać się na jego twórczości, analizując styl i wkład w bieg historii mody na przestrzeni dekad.

Pomimo wielu kontrowersji wokół osoby Lagerfelda i jego fatfobicznych, a nawet seksistowskich poglądów, zapisał się on w historii mody jako wizjoner. To on odkurzył francuski dom mody Chanel i przywrócił mu jego dawny blask, zmieniając go w najbardziej rozpoznawalną luksusową markę na świecie. Oprócz tego pochodzący z Niemiec projektant tworzył kolekcje pod własnym nazwiskiem, a jego kotka Choupette stała się pupilką i symbolem marki. Ponadto Lagerfeld współtworzył kolekcje dla włoskiego domu mody Fendi. Zanim trafił do Chanel, Lagerfeld zdobywał doświadczenie w takich markach jak Balmain, Patou, Krizia czy Chloe.

Jego obfity dorobek stanowi szerokie pole do interpretacji podczas wystawy, na której ma pojawić się w sumie około 150 projektów (w tym oryginalne szkice). Wystawa w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku będzie otwarta dla zwiedzających od maja do lipca 2023 roku. Podczas otwierającej wystawę gali charytatywnej, w ramach której zbierane są fundusze na rzecz Instytutu Kostiumów należącego do Metropolitan Museum of Art, pojawiają się największe gwiazdy ze świata mody, muzyki, filmu i sportu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s