Hawrot x Aleksandra Waliszewska „I put a spell on”

Joanna Hawrot i Aleksandra Waliszewska połączyły siły, czego rezultatem jest nowa kolekcja ubrań z intrygującymi grafikami. To już drugie spotkanie artystek – pierwszy raz współpracowały w 2016 roku. Tym razem zapragnęły rozwinąć pomysły, które dopiero zaczynały kiełkować po pierwszym razie.

Ilustracje Aleksandry Waliszewskiej gościły już na projektach Joanny Hawrot w 2016 roku. Artystki czuły jednak, że ich pierwsza współpraca nie miała szansy w pełni się rozwinąć, że nadal tkwi tam coś, co wymaga dalszej eksploracji. Najnowsza kolekcja Hawrot x Waliszewska to rozwinięcie tematyki makabry i mrocznej wyobraźni. Wizerunki krwawych kotków, mściwych syren, stworzeń z bałtyckich mitologii i japońskich demonów to elementy pojawiające się w sztuce Waliszewskiej regularnie. Z pozoru niepasujące do siebie, drastyczne i upiorne, zawierają w sobie dziecięcą ciekawość i oswajają nas z ich widokiem.

Kolekcja wplata te elementy w obszar mody inspirowanej japońską kulturą, ocierając się przy okazji o japońską estetykę horroru gore. Makabryczne ilustracje pokrywają ubrania, stając się zarazem zaprzeczeniem owej makabry, jak we śnie, w którym nic nie jest tym, czym się wydaje. Jak czytamy w informacji prasowej:

Już dawno temu ludzie wymyślili mit, który miał tłumaczyć kojącą moc obrazów w stosunku do niepokojącej rzeczywistości: Meduzę, której nie można było spojrzeć w twarz, a którą można było obserwować jedynie w odbiciu. Podobno obraz może być tarczą przeciw rzeczywistości, na którą nie da się patrzeć.

Sama kolekcja podzielona została na część męską i damską, choć można płynnie się poruszać między nimi. Główna różnica polega na widoczności obrazów – w męskich możemy się ich domyślać, skrywają się bowiem na przykład na podszewce wewnątrz kurtki; w linii damskiej są bardziej oczywiste, dosłowne. Znajdziemy tutaj krótkie i długie kimona, eleganckie przeskalowane koszule z wysokim kołnierzykiem i marszczonym karczkiem, spodnie z wysokim stanem oraz japońskie plisowane hakamy, a także spódnice. Wszystko zdobione grafikami autorstwa Waliszewskiej.

foto: Kasia Bielska (Shootme Visual Artists)
koncept: Joanna Hawrot, Kasia Bielska
modele: Kessy Iriza, Paweł Radoszewski (Specto Models)
stylizacja: Marcela Stańczyk
make up: Dominik Szatkowski
produkcja: Marianna Bociańska (Shootme Visual Artists) 
pr: Aleksandra Krasny
gafer: Krzysztof Glaszczka/ Heliograf
asystent produkcji: Damian Konopacki, Andrzej Pęza/ HAWROT
asystent fotografki: Gabriel Orłowski/ Daylight Studio

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s