Gosia Baczyńska świętuje 25-lecie twórczości

fot. Sisi Cecylia

Z okazji 25 rocznicy działalności Gosi Baczyńskiej, 30 sierpnia u stóp Pałacu Kultury odbył się spektakl „Aria Di Potenza”, wyreżyserowany przez Krystiana Ladę. Kostiumy do widowiska stworzyła projektantka, która w finale również zaszczyciła gości swoim występem.

Na warszawskim Placu Defilad zaroiło się od światowych gwiazd opery i muzyki klasycznej: pojawili się Małgorzata Walewska, Lucia Lucas, Theo Imart, Mateusz Zubka, William Kelly oraz tancerze, modele i aktorzy. Wszyscy ubrani w kostiumy zaprojektowane przez Gosię Baczyńską – zarówno nowe, stworzone na potrzeby spektaklu, jak również archiwalne. Łączy je spójna dla projektantki estetyka glamour, bogaty błysk cekinów, przezroczystości, fasony blisko ciała i kolory inspirowane nocnym blaskiem księżyca.

„Aria Di Potenza” to nie tylko spektakl operowy, to także manifest projektantki dotyczący obecnej sytuacji na świecie. Podczas plenerowego happeningu poruszono temat wojny, klimatu czy polityki. Po raz kolejny moda stała się sztuką, poprzez którą artyści wyrażają swoje refleksje odnośnie trawiących ludzi problemów. Niemałym zaskoczeniem była piosenka Johna Lennona „Imagine” wykonana w finale spektaklu przez samą Baczyńską – hymn ówczesnego pokolenia pragnącego pokoju na świecie dziś jest nadal tak samo aktualny.

„Reżyser Krystian Lada zaprosił mnie do tego spektaklu, abym stworzyła kostiumy. Później powstał pomysł, aby wydarzenie to połączyć z moim 25-leciem pracy artystycznej i abym… zaśpiewała w finale. Pomyślałam, że nie mogę odpuścić tej możliwości. Zrobiłam coś, o czym od 20 lat marzyłam. Przyznaję, bardzo się bałam zaśpiewać, ponieważ nie robiłam tego od wielu lat” – mówiła projektantka tuż po pokazie.

Gosia Baczyńska rozpoczęła swoją działalność w roku 1997 we Wrocławiu. Trzy lata później jej kariera nabrała rozpędu – otwarcie atelier w Warszawie, pierwszy duży pokaz mody, ubieranie gwiazd na czerwony dywan i projektowanie kostiumów teatralnych to kolejne kroki na jej drodze do sukcesu. W 2013 roku jako pierwsza polska projektantka pojawiła się w oficjalnym kalendarzu Prêt-à-porter paryskiego tygodnia mody, swoje kolekcje w ramach Paris Fashion Week pokazywała trzy lata z rzędu; w 2017 roku w sukience jej projektu pojawiła się Katarzyna, księżna Cambridge. Oprócz tego zdobyła niezliczone nagrody i wyróżnienia za twórczość, osiągnięcia biznesowe czy promocję Polski w kraju i za granicą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s