Guram Gvasalia dyrektorem kreatywnym Vetements

Po opuszczeniu stanowiska przez Demnę Gvasalię w 2019 roku, przez dwa lata funkcja dyrektora kreatywnego marki Vetements była nieobsadzona, a projektowaniem kolekcji zajmował się kolektyw twórców. Niedawno w roli nowego dyrektora kreatywnego pojawił się brat Demny, Guram Gvasalia.

Guram i Demna Gvasalia założyli kolektyw Vetements w 2014 roku. Początkowo marka sprzedawała zdekonstruowane dżinsy popularnych firm i koszulki firm transportowych z dodrukowanym własnym logo, a ich bardzo przyziemne podejście do definicji luksusowej odzieży zaczęło przyciągać coraz większe rzesze ludzi znudzonych wymuskanymi, wyidealizowanymi pokazami mody.

Zachwytu nad projektami Vetements nie gasiły ani ich niebotyczne ceny, ani czasami wręcz absurdalne pomysły, jak na przykład kontrowersyjny powrót stylu zwanego soviet chic. Vetements wywróciło świat mody do góry nogami, zmieniło postrzeganie pojęcia luksusu i dziś jest jedną z najbardziej popularnych marek streetwearowych na międzynarodowym rynku.

Demna Gvasalia pełniący obowiązki dyrektora kreatywnego Vetements, w 2019 roku opuścił stanowisko we własnej marce, by w pełni zaangażować się w pracę dla Balenciagi. Jego obowiązki przejął kolektyw projektantów, wśród nich znajomi i przyjaciele Demny. Jednak kilka dni temu stanowisko dyrektora kreatywnego Vetements zostało ponownie obsadzone. Funkcję tę objął Guram Gvasalia, brat Demny, dotychczas pełniący rolę CEO marki. Choć Guram od początku brał udział w procesie projektowania poszczególnych kolekcji, do tej pory stał nieco w cieniu i zajmował się przede wszystkim biznesową stroną firmy.

Rezultaty tej zmiany zostały ujawnione podczas prezentacji kolekcji Vetements na sezon jesień/zima 2022. Znalazły się w niej między innymi pikowane puchowe kurtki, maski zakrywające całą twarz czy garnitury o przeskalowanych proporcjach, a więc wszystkie elementy charakterystyczne dla marki.

Guram Gvasalia w swoim oświadczeniu napisał, że nareszcie jest gotowy wyjść z cienia. Dotychczas zajmował się firmą od strony biznesowej, jednak nadszedł czas na uwolnienie uśpionych wcześniej pokładów kreatywności. Kreatywność jest według niego wpisana w naturę każdego człowieka, jednak nie wszyscy mają odwagę ją manifestować z różnych powodów, między innymi przez presję społeczeństwa na wtłaczanie się w ramy i normy już w czasach dzieciństwa.

„Vetements od pierwszego dnia jest budowany na kreatywności. Chcę mieć pewność, że wszyscy młodzi ludzie tutaj to wiedzą – nie potrzebujecie bogatych rodziców, inwestorów, nie musicie sprzedawać duszy bezdusznym korporacjom – możecie wszystko osiągnąć sami. Możecie zmienić swoje życie dzięki kreatywności i pasji”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s