TATUUM x Dorota Koziara „NeoFolk” wiosna/lato 2021

NeoFolk to współczesna interpretacja tradycyjnego polskiego wzornictwa, rzemiosła i tradycji. Do stworzenia wiosennej kolekcji marka TATUUM zaprosiła projektantkę i artystkę Dorotę Koziarę. Efektem tego mariażu są niezwykle energetyczne kolory, interesujące autorskie desenie czerpiące z polskiej kultury oraz uniwersalne kobiece fasony.

Istniejąca na polskim rynku od 25 lat marka TATUUM postanowiła zaprosić do współpracy Dorotę Koziarę – projektantkę, architektkę wnętrz i kuratorkę sztuki, która wraz z projektantem marki, Rafałem Gmerkiem, stworzyła zaskakująco nowoczesną kolekcję inspirowaną polskim folklorem. W tym celu Koziara, na co dzień mieszkająca w Mediolanie, odbyła podróż po różnych regionach Polski, i zaprojektowała tkaniny czerpiące z lokalnych tradycji.

Łowickie wycinanki i kolorowe pasy, małopolskie pawie pióra i kaszubskie hafty posłużyły za bazę tkanin o takich nazwach jak Blulovicz, Kleczi, Tucholski czy Craclove. Jedne zostały wykorzystane do uszycia ubrań z kolekcji, inne powędrowały wyłącznie na jedwabne chusty.

Polska tradycja ludowa jest prawdziwą krainą intensywnych, kontrastujących ze sobą kolorów. Wśród naszych korzeni mamy kulturę Kaszub, bardzo ascetyczną, której architektura jest najczęściej biało-czarna; (…) Jadąc dalej, wybiórczo napotykamy dość surową w kolorystyce, pełną elegancji Wielkopolskę i odważną wielobarwność: zaczynając od Łowicza, czyli środkowej Polski, przez okolice kieleckie, Kraków i Małopolskę, Śląsk; im dalej na południe i wschód, tym więcej koloru. – opowiada o procesie poszukiwania inspiracji Dorota Koziara.

Ubrania wiosennej kolekcji są zachowawcze pod względem fasonów – znajdziemy tu między innymi spodnie cygaretki, lekko przedłużane marynarki, wiązane pod szyją bluzki oraz swobodne, trapezowe sukienki w modnej długości midi lub mini. Gdzieniegdzie pojawia się detal w postaci asymetrii spódnicy czy kloszowanego rękawa. Jednak zastosowanie nowych autorskich tkanin oraz folkowych haftów sprawia, że każdy element jest wyjątkowy, a zarazem można je swobodnie łączyć z ubraniami z poprzednich sezonów.

W kolekcji wykorzystano tradycyjny len, który przeżywa teraz swój prawdziwy renesans, a także ekologiczną wiskozę ECOVERO, przez co marka skłania się ku bardziej odpowiedzialnej produkcji. Wszystkie apaszki powstały z jedwabiu. Na stronie sklepu znajdziemy też pomocne oznaczenie z informacją o stuprocentowym naturalnym składzie.

Photographer Bernard Hołdys
Model Anna Zatoń / ModelPlus
Stylist Mariola Kasprzak
Stylist assistant Ela Szczepaniak
Hair Adrian Własiuk / Van Dorsen Artists
Make up Kasia Brzezinska
Photo assistant Anna Bruślik
Set Design Agnieszka Meredith
Retouch Paulina Kazmierczak
Production Daniel Koziński / Idea Kilo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s