Anna Orska „New Stone” 2020

1.-new-stone-orska_1600

Znana z zamiłowania do podróży, z których przywozi inspiracje do tworzenia nowych kolekcji Anna Orska tym razem sięgnęła nie poza granice kraju, lecz w głąb oceanów i mórz. Jednak wcale nie w poszukiwaniu pereł czy muszelek, lecz… plastikowych odpadów. New Stone to nowy, syntetyczny kamień powstały w wyniku obróbki raz już wykorzystanego i wyrzuconego plastiku.

Moment, w którym znajdujemy się obecnie jako ludzkość, nie napawa zbytnim optymizmem. Wielkimi krokami nadciąga katastrofa klimatyczna, a morza i oceany przepełnione są nie rybami, lecz śmieciami. Kryzys gospodarczy na chwilę zahamował ogromną produkcję tanich ubrań – największe sieci notują spadki sprzedaży na poziomie nawet do 60%. Jednak czy oznacza to, że zmienią się także nasze nawyki konsumenckie?

Jedna z wiodących polskich projektantek biżuterii, Anna Orska, wpadła na pomysł połączenia tworzenia nowych produktów z przetwarzaniem tego, co zostało już wykorzystane. I nie chodzi tu o zwykły recykling czy przetapianie kruszców. Wraz z Weroniką Banaś i ekipą Boomplastic projektantka poddała poprzemysłowy plastik eksperymentalnej obróbce, w wyniku której powstał zupełnie nowy surowiec.

New Stone Made by Human to zupełnie nowe i innowacyjne podejście nie tylko do przetwarzania plastiku, ale i do estetyki. Czarny kamień o tęczowym połysku, z dodatkiem opiłków mosiądzu z pracowni ORSKA jest lekki i wytrzymały, dzięki czemu nie obciąża dodatkowo biżuterii, i wygląda wciąż bardzo efektownie.

Planeta nie poradzi sobie sama ze wszystkim, co po nas zostanie, a szczególną trudność będzie miała z wytworami, które od niej nie pochodzą. Klejnot ORSKA jest dowodem na to, że przedmiot pożądania można stworzyć nawet z jednego z najbardziej problematycznych materiałów na świecie.

Wokół nowego kamienia została zbudowana kolekcja składająca się z naszyjników, bransolet, kolczyków, sygnetów i pierścionków o nieregularnych formach inspirowanych naturalną, chropowatą powierzchnią kamieni. Do kupienia są także piny składające się w 40% z nowego kamienia. Całkowity dochód z ich sprzedaży wesprze Fundację MARE, której głównym zadaniem jest ochrona Morza Bałtyckiego.

2.-new-stone--orska_16004.-new-stone--orska_16005.-new-stone-orska_16006.-new-stone-orska_16007.-new-stone-orska_16008.-new-stone--orska_1600

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s