Christian Paul – najgorętsze nazwisko ostatnich dni. Kim jest projektant-widmo?

christian-paul

Christian Paul – amerykański projektant mody, oceniał stroje Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy w wiadomościach telewizji polskiej tuż przed wyjazdem prezydenta Andrzeja Dudy do USA. „W porównaniu z Melanią Trump, obie pierwsze damy wyróżniają się oryginalnym stylem na arenie międzynarodowej” – perorował w wywiadzie dla TVP. Kim jest ów projektant, o którym nie słyszał nikt związany z branżą mody i nie zna go nawet wyszukiwarka Google?

Widzowie feralnego wydania wiadomości od razu zwrócili uwagę na charakterystyczny, polsko brzmiący akcent „amerykańskiego projektanta” i postanowili sprawdzić, kim on jest. Niestety, jedyna wzmianka znaleziona w internecie to australijska marka zegarków. Nikt nie znał nazwiska Christian Paul, nie tylko laicy, ale też ludzie związani z branżą. Rozpoczęło się internetowe śledztwo.

Błyskawicznie wyszło na jaw, iż Chrisian Paul to tak naprawdę Christian Farbaniec, pochodzący z Polski i mieszkający za oceanem analityk, a także właściciel witryny internetowej Mika May Shop założonej we wrześniu 2019 roku. Piotr Wilkin odkrył jednak, co następuje:

Kluczowy dowód, że całość była darmową kampanią reklamową dla pana Krystiana, odnajdujemy na jego stronie angielskiej. Otóż tam, w sekcji „About Us”, pojawia się wreszcie pan projektant „Christian Paul”. Tyle tylko że, ponieważ strona została założona na Shopify, a Shopify indeksuje wrzucone zdjęcia indeksem daty i czasu, można się zorientować, kiedy to zdjęcie zostało tam wrzucone. I jest to… godzina 21:10 dnia wczorajszego (22 czerwca)

Mika May Clothing oferuje sukienki i koszule oscylujące wokół 500$ za sztukę. To tam znaleziono informację na temat projektanta, dodaną niemal w chwili opublikowania materiału w TVP. Ciekawostką jest także produkcja odbywająca się w Europie… Nasuwa się pytanie, jak to jest z tym amerykańskim projektantem?

Po publikacji wywiadu z Christianem Paulem jak grzyby po deszczu zaczęły się pojawiać nowe konta w social media, mające uwiarygodnić istnienie słynnego projektanta. Powstały konta na Twitterze i YouTube, a tam nowe, dodane jeden po drugim filmy pokazujące pracę nad kolekcją, która w rzeczywistości pokazuje jedynie kulisy sesji zdjęciowej w studio. Z kolei na Twitterze Christian Paul przeciętnym, ‚polskim’ angielskim próbuje udowodnić, że rzeczywiście jest projektantem, wplatając przy okazji pełne polskie zdania.

Po raz kolejny mamy do czynienia z paskudną manipulacją państwowej telewizji, która nie tylko obnaża poziom absurdu wydarzeń dziejących się w naszym kraju, ale też uderza w uczciwych, zdolnych projektantów. Nie trzeba przecież tworzyć alternatywnej rzeczywistości i wymyślać fikcyjnych kreatorów zza oceanu. W kraju z pewnością znalazłyby się istniejące i poważane w świecie mody osoby chętne wypowiedzieć się przychylnie na temat stylu obecnej Pierwszej Damy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s