Protesty prozwierzęcych aktywistów pod sklepami Reserved. O co chodzi?

reserved-1-768x576
fot. Marketing przy kawie

Aktywiści walczący o prawa zwierząt organizują protesty pod sklepami Reserved w ośmiu polskich miastach. Przedstawiciele niemieckiego oddziału PETA oraz Fundacji Viva! zarzucają polskiej sieciówce nieetyczne pozyskiwanie kaszmiru – według przeprowadzonego przez nich w Chinach i Mongolii śledztwa, kozy traktowane są brutalnie i nierzadko tracą życie. 

Na przygotowanym przez organizacje filmie widać w jak tragicznych i niehumanitarnych warunkach hodowane są kozy i w jak brutalny sposób pozbawia się je futra. Przedstawiciele PETA i Viva! twierdzą także, że nie istnieje żadna etyczna metoda pozyskiwania wełny od kóz kaszmirskich. Organizacje zaczęły nawoływać do bojkotu sieci polskich sklepów Reserved oraz do protestów, które ruszyły już dziś w kilku polskich miastach.

Odpowiedź LPP była błyskawiczna. Właściciel marki broni się twierdząc, iż udział kaszmiru we wszystkich kolekcjach Reserved stanowi zaledwie 0,007% całego asortymentu. Ponadto pod koniec 2019 roku spółka wdrożyła nową strategię zrównoważonego rozwoju, w skład której wchodzi między innymi zapewnienie, że od 2021 roku wełna (w tym kaszmir) używana do produkcji ubrań będzie pochodzić wyłącznie z certyfikowanych źródeł, gwarantujących dobro zwierząt. W przypadku, gdy pozyskanie takiego surowca nie będzie możliwe, marka zobowiązała się całkowicie zrezygnować z jego wykorzystywania.

Niemiecki oddział organizacji PETA oraz Fundacja Viva! miały zostać poinformowane o podjętych przez LPP krokach jeszcze w 2019 roku. Mimo to aktywiści rozpoczęli działania mające na celu przekonać opinię publiczną o niehumanitarnym pochodzeniu surowców używanych w ubraniach Reserved.

Warto przypomnieć, iż marka Reserved w 2014 roku zrezygnowała z wykorzystywania w kolekcjach angory – delikatnej wełny pozyskiwanej z króliczego puchu; w 2016 – z futer naturalnych; w 2019 – moheru. Ubrania z dodatkiem kaszmiru stanowią zaledwie niewielki promil całego asortymentu. W wydanym dwa dni temu oświadczeniu wydanym przez LPP marka informuje:

„Do czasu finalizacji umów z certyfikowanymi farmami, skąd pozyskiwany jest kaszmir, postanowiliśmy całkowicie zawiesić sprzedaż ubrań zawierających kaszmir w kolekcji SS20”.

LPP rozważa również wejście na drogę prawną, powołując się na wątpliwe motywacje organizacji prozwierzęcych oraz manipulacje, jakich owe organizacje miały się dopuścić. Jednocześnie nawołuje inne marki do zjednoczenia się w walce o poprawę dobrostanu zwierząt hodowlanych oraz edukację farmerów.

Działacze PETA swoje kroki argumentują tym, że z kaszmiru zrezygnowały już marki Asos, Tom Tailor czy Ulla Popken i nie ma potrzeby, by Reserved nadal korzystało z tego surowca. Nie ulega wątpliwosci, że aktywiści walczą o słuszną sprawę. Jednak w tym sporze jesteśmy skłonni stanąć po stronie rodzimej marki, która od lat aktywnie uczestniczy we wprowadzaniu zmian proekologicznych i prozwierzęcych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s