Styczniowy numer Vogue Italia bez sesji zdjęciowych

1260254-800w
Jedna ze styczniowych okładek Vogue Italia. Autor: Paolo Ventura

Włoski Vogue znalazł alternatywny sposób na ochronę środowiska: styczniowy numer pisma ukazał się bez udziału sesji zdjęciowych. Jest to odpowiedź Włochów na kryzys klimatyczny i jednocześnie oświadczenie o zrównoważonym rozwoju, w którego stronę zmierzać będzie włoskie wydanie biblii mody. 

Pierwsze wydanie magazynu w 2020 roku zawiera wyłącznie ilustracje. Pomysł na rezygnację z produkowania kolejnych sesji zdjęciowych narodził się wskutek uświadomienia, jak ogromne zasoby energii są potrzebne do ich zrealizowania. Podróżowanie do odległych zakątków świata, transport sprzętu i garderoby, oświetlenie, kosmetyki niezbędne do wykonania fryzur i makijażu, niesie za sobą ogrom zanieczyszczeń. Redaktor naczelny Vogue Italia, Emanuele Farneti wylicza:

150 pracowników. Około 20 lotów i tuzin podróży pociągiem. 40 aut w gotowości. 60 międzynarodowych przesyłek. Światła działające minimum 10 godzin dziennie non stop, zasilane głównie silnikami na benzynę. Marnowanie jedzenia z usług kateringowych. Plastikowa folia do owinięcia ubrań. Prąd do ładowania aparatów i telefonów…

A to wszystko na potrzeby tylko jednej sesji zdjęciowej. Z tego powodu redakcja postanowiła wypuścić noworoczny styczniowy numer bez użycia zdjęć. Powstało w sumie siedem okładek, nad którymi pracowało siedmiu ilustratorów.

Brak konieczności podróżowania, wypożyczania ubrań i opłacania fotografów czy modelek pociągnął za sobą również spore oszczędności, które zostaną przeznaczone na fundację Fondazione Querini Stampalia w Wenecji, zajmującą się ochroną sztuki i kultury. W ten sposób Vogue Italia upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu – z jednej strony zadbał o ochronę środowiska, a z drugiej wspomógł miasto dotknięte tragicznymi w skutkach powodziami.

W obecnej dość kryzysowej sytuacji bardzo cieszą tak radykalne kroki podejmowane przez znane marki i pisma na świecie. Choć dzieje się to zdecydowanie za późno, lepiej jednak późno niż wcale. W grudniu ubiegłego roku przedstawiciele Vogue’a z 26 krajów zdeklarowali się w podjęciu działań mających na celu opiekę nad planetą i zachowanie jej w czystości dla przyszłych pokoleń. Czekamy na kolejne ruchy.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s