„Jak uratować świat?” – premiera książki Arety Szpury

 

00080L1D9E7VSCBK-C122-F4.png

Areta Szpura już od jakiegoś czasu kojarzona jest głównie z proekologicznymi działaniami. Jej instagram to istna kopalnia inspiracji i przykładów tego, jak w prosty sposób i małymi krokami możemy każdego dnia przyczyniać się do zmniejszania zanieczyszczenia naszej planety. Dzięki jej pozytywnemu i pełnemu dobrej energii podejściu idea zero waste zyskuje coraz więcej zwolenników. Nic więc dziwnego, że Areta poszła za ciosem i wydała książkę o tym… jak uratować świat. 

O wydaniu swojej książki aktywistka poinformowała 15 marca, czyli w dzień Ogólnoświatowego Strajku Młodzieży. Jak widać, nic nie jest tutaj dziełem przypadku. Jeszcze do niedawna połowa duetu stojącego za odzieżową marką Local Heores, Areta po jakimś czasie zaczęła dostrzegać zagrożenie dla planety, jakie niesie ze sobą masowa produkcja ubrań. Stopniowe zainteresowanie ideą redukowania zakupów, odnawianiem ubrań lub ich wymianą przerodziło się w prawdziwą walkę z nadprodukcją i zanieczyszczeniem środowiska. Dziś Areta jest dla wielu wzorem osoby żyjącej w duchu zero waste. Na dodatek propaguje tę ideę w sposób pozytywny, dając dobry przykład, a nie strasząc drastycznymi konsekwencjami czy wytykając błędy.

Akcja „Tu pijesz bez słomki” to również pomysł Arety. Choć początkowo wielu ludzi krytykowało jej sens, to z czasem okazało się, że nie tylko klienci, ale i knajpki zaczęły stopniowo rezygnować z plastikowych słomek do napojów. Kwestią czasu stało się wyeliminowanie lub ograniczenie użycia mieszadełek, kubków i opakowań na wynos. Coraz więcej restauracji oferuje opakowania z tworzyw z recyklingu oraz biodegradowalnych, a także zachęca konsumentów do przynoszenia własnych kubków i pudełek. A to wszystko dzięki prostemu zdaniu: „poproszę bez słomki”!

Na Instagramie Arety znajdziemy także wskazówki, co zrobić z nadmiarem jedzenia, jakich używać kosmetyków i które akcesoria wymienić na te wielokrotnego użytku. Jednym słowem – idealny materiał na poradnik.

Autorka „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” umieściła w swojej książce wszystkie porady, przepisy, odnośniki do filmów i artykułów, książki i historie innych osób, którym udało się z powodzeniem wdrożyć w życie ideę less waste. Nie byłaby też sobą, gdyby nie zadbała o to, z jakiego materiału zostanie wydrukowane jej dzieło. Dzięki tym wszystkim zabiegom uniknęła wykorzystania kleju i plastiku, a papier pochodzi ze sprawdzonego, certyfikowanego źródła.

Premiera książki planowana jest na 15 maja, ale nie ma na co czekać – już teraz można zamawiać ją na stronie Empiku. I czym prędzej ratować świat!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s