Akcja Noizz.pl i Arety Szpury „Tu pijesz bez słomki”

308a167a9e52b6e78ec76186738095b5.png

„Zabijam delfiny… regularnie”. „Zabiłam fokowąsa brodatego”. „Zamordowałem lodofokę grenlandzką”. Tymi słowami rozpoczyna się spot promujący najnowszą kampanię społeczną stworzoną przez Aretę Szpurę, aktywistkę ruchu Less Waste, we współpracy z Noizz.pl i fundacją Lonely Whale. Celem akcji jest skłonienie restauracji i barów w całej Polsce do wycofania plastikowych słomek. Brzmi absurdalnie?

Jedna osoba świata nie zmieni – to częsty argument przeciwko zmianom w kierunku ograniczenia plastiku. Co jednak, gdy te słowa wypowiadają codziennie miliony ludzi? Można sobie teraz wyobrazić, jaki wpływ mogłaby mieć rezygnacja z jednej słomki każdego dnia, wprowadzana w życie przez tyle osób na całym świecie. Plastikowe słomki zajmują niechlubne siódme miejsce na liście najczęściej zbieranych śmieci na plażach całego świata. W Polsce zużywamy ich 3 miliony każdego dnia. To dość dużo, jak na kawałek plastiku, którego używamy przez kilka minut.

Dlaczego aktywiści tak bardzo uparli się na słomki? Ponieważ jest to odpad małych rozmiarów, zbyt lekki, by trafił z sortowni śmieci do recyklingu. Z tego powodu plastikowe rurki lądują w rzekach, a następnie w morzach i oceanach. Statystyki są przerażające – każdego roku do mórz i oceanów trafia nawet 8mln ton plastiku. Te odpady stanowią ogromne zagrożenie dla zwierząt żyjących w wodzie – wiele z nich myli plastik z pożywieniem, inne zaplątują się w kawałki plastiku i duszą. Z drugiej strony słomki są przedmiotem, który nie jest nam niezbędny do życia – jedna rurka przeżyje nas o kilkaset lat, a używamy jej średnio 15-20 minut. Dlatego ta akcja ma duże szanse powodzenia – jest to krok niewymagający wielkiego wysiłku, a w skali globalnej mający ogromny wpływ na ilość zużycia tzw. jednorazowego plastiku.

„Słomki to tylko mały przykład na dobry początek. Wierzę, że dzięki tej akcji zaczniemy zwracać uwagę na to co, i w czym kupujemy. Później – mam nadzieję – przyjdzie czas na resztę plastikowej ekipy: siatki, woreczki, zbędne opakowania, mieszadełka, kubki, butelki”.

– przekonuje Areta Szpura, współzałożycielka marki Local Heores, a od niedawna aktywistka i propagatorka ruchu Less Waste.

Do akcji przyłączyli się znani influencerzy i osobowości: Hubert Urbański, Maffashion, Marta Dymek, Anja Rubik, Robert Biedroń, Krzysztof Gonciarz, Zosia Zborowska, Michał Piróg. Filmik promujący kampanię możecie obejrzeć tutaj.

Dodatkowo na portalu Noizz.pl znajdziecie także stale aktualizowaną mapkę lokali, które zrezygnowały z używania plastikowych słomek i zastąpiły je rurkami ze słomy, metalu czy papieru. Jeśli chcecie zachęcić Wasze ulubione knajpki do rezygnowania z plastikowych słomek, wysyłajcie wiadomości na bezslomki@noizz.pl. 

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s