Anna Nowak-Curyło – zwyciężczyni Cracow Fashion Awards 2019

nowak-curyło.jpg

W dniach 9-17 marca w Krakowie po raz dziesiąty odbył się Cracow Fashion Week – impreza łącząca pokazy, warsztaty,  wystawy oraz pokazy dyplomowych kolekcji studentów krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Ci ostatni walczyli o nagrodę dla najlepszej kolekcji absolwentów krakowskiej SAPU – nagroda została przyznana po raz dwudziesty piąty. 

Tematem przewodnim tegorocznego krakowskiego tygodnia mody była moda, sztuka i ekologia. Podczas dyplomów SAPU widać było jak na dłoni, że młode pokolenie projektantów bierze sobie do serca problemy współczesnej mody. Dyplomanci zaprezentowali kolekcje uszyte w duchu recyklingu i upcyklingu, inspirowane człowiekiem i jego dwoistą naturą, uwzględniające aspekt zrównoważonej mody i produkcji.

Spośród czternastu finałowych kolekcji bezkonkurencyjna okazała się „Indentity” autorstwa Anny Nowak-Curyło. Męska kolekcja zdobyła tytuł Kolekcji Roku oraz nagrodę Rady Mediów. Inspiracje? Człowiek i wzajemna zależność jednostek. Jeden nie może istnieć bez drugiego, a sukcesy osiąga się dzięki pomocy innych – tak w skrócie opisuje swoją pracę projektantka. Sylwetki utrzymane są w futurystycznej atmosferze rodem z filmów science fiction, lecz jednocześnie spełniają fukcję użytkową. Pikowania, klamry, nity i karabińczyki pokrywają całe powierzchnie efektownych kurtek i płaszczy, wciąż jednak trzymają się w ramach odzieży użytkowej, gotowej do noszenia.

Na wyróżnienie zasłużyły także kolekcje Niny Sakowskiej – „Śmieci” (projektantka wykorzystała stare materiały, ubrania i ścinki do stworzenia nowych ubrań); Kordiana Mędrali – „SLV” (dekonstrukcja klasycznej męskiej garderoby i połączenie jej z modą antyczną) oraz Tamary Avdieievy – „In the Making” (rysunki wykrojów nadrukowane na transparentne tkaniny, paleta zainspirowana zdjęciem maku Irvina Penna).

Nowe pokolenie projektantów tworzy z pełną świadomością i odpowiedzialnością za planetę, nie tracąc na walorach estetycznych. Przyszłość polskiej mody rysuje się więc w pozytywnych barwach.

155298905135831552989052464915529890525228anna-nowak-curylonowak-curylo-2

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s