„Polskie piękno. Sto lat mody i stylu” – premiera książki Karoliny Żebrowskiej

polskie-piekno-sto-lat-mody-i-stylu-b-iext53442922

Znacie Karolinę Żebrowską, autorkę Domowej Kostiumologii? Jeśli interesujecie się historią mody, zwłaszcza tą sięgającą wstecz dalej niż XX wiek, z pewnością natknęliście się już na ten adres. Karolina właśnie opublikowała informację o wydaniu swojej pierwszej książki „Polskie piękno. Sto lat mody i stylu” z wydawnictwem Znak Horyzont.

O czym ma traktować książka? Jak sugeruje tytuł, będzie ona opowiadać o historii polskiej mody na przestrzeni dwudziestego stulecia. W tym okresie nastąpiło wiele zmian obyczajowych, gospodarczych i politycznych, co pociągnęło za sobą także zmiany w codziennym ubiorze kobiet. Dwie wojny światowe, walka o prawa wyborcze, emancypacja, długie lata niedostatku za żelazną kurtyną, wreszcie otwarcie na rynek zachodni – na tle tych wszystkich wydarzeń zmieniała się także moda, która musiała podążać za nowym stylem życia kobiet.

Choć na rynku istnieje mnóstwo publikacji analizujących trendy XX wieku, to nie zawsze są one dobrym punktem odniesienia do realiów naszego kraju. Nieliczne polskie tytuły, choć ciekawe, obejmują dość wąski przedział czasowy: na przykład „To nie są moje wielbłądy” Aleksandry Boćkowskiej analizują kondycję branży tekstylnej w PRL-u, a „Elegantki” Agnieszki L. Janas skupiają się na stylu wybranych postaci z lat 50. i 60.

Żebrowska podjęła się trudnego wyzwania udokumentowania zmian obejmujących całe stulecie za pomocą rycin i zdjęć z epoki, zestawionych dla kontrastu ze współczesnymi interpretacjami dawniejszych strojów. Jej rozległa i szczegółowa wiedza na temat historii mody, która objawia się w jej wpisach i filmach na YouTube jest wystarczającym potwierdzeniem jej kompetencji. Karolina na swoim blogu niejenokrotnie obalała mity na temat historycznych elementów ubioru, powielane nawet przez znane i szanowane tytuły, a w swoich filmikach z humorem rozprawiała się ze stereotypowym podejściem do mody retro. Dodatkowo uczestniczy w historycznych balach i spotkaniach pasjonatów mody minionych epok, podczas których prezentuje samodzielnie wykonane stroje.

Premiera „Polskiego piękna” przypada na 5 grudnia w księgarniach, a online tytuł dostępny będzie od 28 listopada. Dla niecierpliwych już od teraz w Empiku!

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s