
Tydzień mody męskiej był tygodniem debiutów: pierwsza kolekcja Virgila Abloha dla Louis Vuitton, pierwsza kolekcja Kima Jonesa dla Dior Homme, pierwsza męska kolekcja Jacquemus. Co zaprezentowali projektanci na sezon wiosna/lato 2019? Poniżej zestawienie najciekawszych pokazów z tygodni mody menswear.
Dior Homme
Kim Jones odchodzi od dawnej estetyki – ultrawąskich spodni i dopasowanych marynarek. Jego debiutancka kolekcja to hołd dla Christiana Diora: wzór z porcelany mistrza, nadruki z pierwszego butiku Diora, motyw pszczoły z 1955 roku – to tylko niektóre nawiązania do przeszłości marki. W kolekcji dominują jasne kolory: błękit, biel, beż i pastelowy róż. Fasony blisko ciała, ale nie dopasowane: swobodne marynarki, luźne spodnie, kombinezony, kurtki-bomberki
Alexander McQueen
Solidna porcja porządnego, tradycyjnego krawiectwa z dawką aktualnych trendów. Sarah Burton wzięła na warsztat między innymi klasyczny trencz – pojawił się na wybiegu w wersji skórzanej inspirowany ramoneską, kobaltowy, z rozciętymi rękawami lub w dwóch kontrastowych kolorach, dzielących sylwetkę na pół. Doskonale skrojone płaszcze i marynarki, spod których wystają rozpięte mankiety robią piorunujące wrażenie. Sarah Burton nie zapomniała o trendach: pojawiły się spodnie z kontrastowym lampasem, abstrakcyjne nadruki i czerwona aplikacja przechodząca w frędzle, zwieszające się z rękawa marynarki.
Jacquemus
Kolekcja pełna słońca: jasne, pastelowe kolory, wygodne fasony pełne luzu i pewnej dozy nonszalancji, rozchełstane koszule ukazujące opalone torsy, luźne garnitury, koszulki bez rękawów i obszerne swetry. Pojawiły się też nadruki: słoneczniki, kłosy i graficzne kwiaty. Naturalne akcesoria, takie jak plecione paski, rzemyki i torebki zawieszone na szyi podkreślały wakacyjny charakter kolekcji.
Paul Smith
Wśród panującego obecnie streetwearu, doskonałe garnitury z dwurzędowymi marynarkami spod igły Paula Smitha są niezwykle miłym urozmaiceniem. Smith nie boi się kolorów: w kolecji pojawia się lawenda, śliwka, rozbielona żółć i malinowy róż. Wśród wzorów króluje klasyczna krata, ale pojawiły się też zabawne grochy i czarno-biała szachownica. Na niektóre sylwetki projektant nadrukował zdjęcia wykonane przez siebie podczas wakacji. Damskie propozycje również należą to udanych!
Saint Laurent
Charakterny miks lat 70., nowej fali i bohemy. Znajdziemy tu zarówno ultrawąskie dżinsy, jak i spodnie z szerszą nogawką, błyszczące marynarki i skórzane kurtki, koronkowe koszule i kowbojskie chusty. Wśród akcesoriów dominują czarne fedory i niedbale przewieszone przez szyję wąskie szaliki. Anthony Vaccarello nie odbiega tym samym daleko od estetyki poprzedniego dyrektora kreatywnego, Hediego Slimane.