Paco Rabanne nie żyje

Paco Rabanne w 1967; fot. Keystone-France @pacorabanne/Instagram

3 lutego zmarł Paco Rabanne, hiszpański projektant znany przede wszystkim z futurystycznych kolekcji tworzonych w latach 60. i 70. Miał 88 lat. Wspominamy dziś historię jego nowatorskiego domu mody oraz zmian, jakie dokonały się dzięki niemu w świecie Haute Couture.

Urodzony w Hiszpanii Paco Rabanne, a właściwie Francisco Rabaneda Cuerv, karierę w modzie rozpoczynał na początku lat 60. w Paryżu. Dzięki posadzie jego mamy, która była wówczas główną krawcową u Hiszpana Cristobala Balenciagi, Paco przeniósł się wraz z nią do Paryża, gdzie powstawał nowy butik projektanta. Początkowo tworzył biżuterię dla couturierów – Huberta de Givenchy, Niny Ricci, Balenciagi, domu mody Dior (wówczas pod kierownictwem Marca Bohana).

W 1966 roku, już pod własnym nazwiskiem zaprezentował debiutancką kolekcję „Manifesto”, która zmieniła bieg historii mody. Było to bowiem „12 sukienek niemożliwych do noszenia, wykonanych ze współczesnych materiałów” – metalu i plastiku. To wywołało prawdziwą rewolucję oraz zmieniło definicję ówczesnego Haute Couture, a także dało początek nowej erze zwanej „Space Age”.

Równolegle do nowych zjawisk na paryskich wybiegach miała miejsce rywalizacja Stanów Zjednoczonych i Rosji na tle lotów kosmicznych. Zapanowało ogólnoświatowe szaleństwo i moda na futuryzm, a wizjonerstwo Paco Rabanne znacznie się do tego zjawiska przyczyniło. W jego ślady poszedł między innymi Andre Courreges czy Pierre Caridn, co spowodowało, że lata 60. zdominowała nowa estetyka – trapezowe sukienki, geometryczne wycięcia i nadruki, lakierowane kozaki czy metaliczne materiały.

Paco Rabanne dziś kojarzony jest głównie dzięki perfumom. Pierwszy zapach z 1969 nazwany „Calandre” stał się zalążkiem prawdziwego perfumiarskiego imperium. Tuż po zapachowym debiucie pojawiły się kompozycje Paco Rabanne Pour Homme, Metal, La Nuit czy wskrzeszony niedawno XS. Ich gigantyczna sprzedaż pozwalała na finansowanie nowych, szokujących pomysłów – ubrań z taśmy, aluminium czy papieru.

Projektant odsunął się w cień w 1999 roku, przekazując firmę w zarządzanie koncernowi Puig. Przez kolejne lata firma była jednak zamknięta, jej przywrócenie jej miało miejsce w 2011 roku. Po szeregu zmian na stanowiskach dyrektorów kreatywnych, dziś marka Paco Rabanne znów błyszczy dawnym blaskiem, prezentując regularne kolekcje ready to wear oraz sprzedając perfumy.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s