Kolor roku 2023 Pantone – Viva Magenta

Jak co roku, znana w branży poligraficznej firma Pantone wybrała kolor mający zdominować trendy w nadchodzących dwunastu miesiącach. Fiolet zwany Veri Peri nawiązujący do świata technologii i metawersum zostanie w 2023 roku zastąpiony przez Viva Magenta – nasyconą mieszankę różu i czerwieni.

Kolor roku 2023 według Pantone to, jak czytamy na stronie firmy, powrót do tego co naturalne i autentyczne. Viva Magenta wibruje siłą i wigorem, jest odważna i nieustraszona, pulsująca żywiołowością i optymizmem. Ten pochodzący z rodziny czerwieni kolor ma swoje źródła w naturze – nawiązuje do koszenili, barwnika pochodzącego od pancerzy owadów zwanych czerwcami kaktusowymi. Koszenila stanowi jeden z najcenniejszych i jednocześnie najbardziej intensywnych oraz jaskrawych naturalnych barwników znanych na świecie.

„Przywołując siły natury, Viva Magenta pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę” – powiedziała Leatrice Eiseman, executive director Instytutu Kolorów Pantone.

Za każdym razem wybór przez Pantone koloru mającego zdominować trendy w kolejnym roku wywołuje niemałe poruszenie nie tylko w branży poligraficznej, ale też i wnętrzarskiej, artystycznej, modowej czy beauty. Tak jak w przypadku fioletu Veri Peri okrzykniętego kolorem roku 2022, tak pewnie i tym razem marki przystąpią do wyścigu promowania swoich produktów w odcieniach będących nawet bardzo odległymi krewnymi nowego koloru. Inne firmy wyprodukują nowe modele wpasowujące się w aktualny trend.

Jest też druga strona medalu. Jak przytomnie zauważa Fashion Revolution Poland, w Chinach istnieje pewien „żart”: modny w następnym roku kolor można przewidzieć, obserwując kolor wody w rzekach. Podczas farbowania setek tysięcy ubrań, które za kilka miesięcy zaleją zachodni rynek, ścieki z pozostałościami chemikaliów zostają spuszczane bezpośrednio do rzek. Szkodzą one nie tylko środowisku, zanieczyszczając zbiorniki wodne i źródła wody pitnej, ale też i pracownikom, którzy nierzadko zmuszeni są pracować w toksycznych oparach, bez odpowiedniej odzieży ochronnej.

Dlatego przyłączamy się do apelu Fashion Revolution Poland: ubrania w kolorze roku z powodzeniem znajdziemy w kolekcjach z poprzednich sezonów. Tak jak w kultowej scenie z modrym sweterkiem w filmie „Diabeł ubiera się u Prady” – modny kolor wędruje od kolekcji projektantów, przez sieciowe sklepy, aż po second handy. W trosce o planetę warto więc zajrzeć najpierw do pobliskiego second handu lub przeszukać Vinted, by znaleźć to, czego szukamy i nie dać się wciągnąć w nieprzemyślane, impulsywne zakupy.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s