Sztuka w butiku HAWROT – wyjątkowa instalacja Wojtka Sobczyka

Joanna Hawrot to projektantka, która jako jedna z nielicznych konsekwentnie i regularnie tworzy kolekcje we współpracy z artystami. W jej marce świat sztuki przeplata się z użytkową modą, co zostaje uskutecznione dzięki japońskiej filozofii maksimum treści w minimum formy. Tym razem Hawrot zaprosiła do współpracy Wojtka Sobczyka, który w warszawskim butiku projektantki utworzył wyjątkową instalację zainspirowaną mitycznym Edenem.

Butik Hawrot umiejscowiony przy ulicy Kopernika w Warszawie, to miejsce z imponującymi, wysokimi na 6 metrów witrynami, przez które niemal przez cały dzień wpada słońce. Ta otwarta, lecz nadal kameralna przestrzeń stała się impulsem do aranżowania rozmaitych scen dla spacerujących wzdłuż pasażu przechodniów.

Nie chodziło mi jednak o to, by działać płaskim obrazem, ale by zbudować głębię, dosłownie wciągać do świata HAWROT – wyjaśnia projektantka.

Tak właśnie powstała kolejna odsłona Ogrodu, instalacji typu site-specific, czyli zintegrowanej z miejscem, autorstwa Wojtka Sobczyka. Artysta znany jest ze swojej rzemieślniczej precyzji i rozmachu, lubuje się w skomplikowanych i czasochłonnych konstrukcjach. Struktura stworzona w butiku Hawrot została wykonana przez niego ręcznie, z papieru mâché formowanego na drucianej konstrukcji. Organiczne formy przybierają kształty stalagmitów i stalaktytów, prehistorycznej rafy koralowej czy podziemnej grzybni, zajmują sufity i podłogi, a nawet ściany przymierzalni, tworząc fantastyczny krajobraz. Uzupełnieniem całości jest kotara ze specjalnie zaprojektowanym nadrukiem.

Instalacja Sobczyka była pokazywana na rumuńskim Biennale, w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej i Willi Kadenówka w Rabce Zdrój. Od teraz na świetną, jakościową sztukę możemy natknąć się nie tylko w galerii czy muzeum, ale w butiku z artystyczną modą w Śródmieściu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s