„Grażyna Hase. Zawsze w modzie” – wystawa w Muzeum Warszawy

Najpierw modelka, pracująca między innymi dla Telimeny, Mody Polskiej oraz Barbary Hoff. Potem projektantka, z sukcesami pokazująca swoje kreacje nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Współtworzyła programy telewizyjne o modzie i prowadziła rubryki w prasie. Jej galeria sztuki, nazwana Galerią Grażyny Hase, w tym roku otrzymała tytuł Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej. Wystawa „Grażyna Hase. Zawsze w modzie” stara się przybliżyć tę wielowymiarową postać, która zrewolucjonizowała polską branżę mody w czasach PRL i do dziś inspiruje kolejne pokolenia.

Wystawa zorganizowana w Muzeum Warszawy przedstawia karierę Grażyny Hase w porządku chronologicznym, dzięki czemu możemy prześledzić jej karierę i obserwować zmiany społeczne i obyczajowe zachodzące na przestrzeni dekad. Wśród ponad 200 eksponatów zaprezentowanych na wystawie znajdują się zaprojektowane przez Hase ubiory i dodatki, ale też rysunki, fotografie, filmy i wycinki prasowe.

W 2015 i 2017 roku do Muzeum Warszawy trafił obszerny zbiór ubiorów i rysunków projektowych Grażyny Hase – w sumie 354 obiekty. Stanowią one największy i najpełniejszy element kolekcji mody w Muzeum. Widać w tym zbiorze oryginalność stylu Hase. Jest to także świetny materiał do badań nad specyfiką polskiego rynku mody okresu PRL i transformacji ustrojowej, działalności warszawskich instytucji związanych z tą branżą, a także nad kształtowaniem się statusu projektanta mody w Polsce. – Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy.

Dopełnieniem wystawy jest publikacja pod redakcją jej kuratorki, Agnieszki Dąbrowskiej. W publikacji „Grażyna Hase. Zawsze w modzie” zostaje przeanalizowana twórczość i ścieżka zawodowa projektantki z perspektywy historii mody w czasach PRL, tajemnic warsztatu i fotografii.

Wystawę można odwiedzać od 28 kwietnia do 11 września.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s