Jan F. Chodorowicz „Art/Wear” 2022

„Art/Wear” to kontynuacja dyplomowej kolekcji „Sociali/s/te”, w której Jan Chodorowicz nawiązuje do odzieży roboczej z czasów polskiego socjalizmu i wplata weń elementy wysokiego krawiectwa. Kobieta pracująca stanowi dla niego nieskończone źródło inspiracji, dlatego w kolejnej odsłonie projektant ponownie czerpie z historii i dostosowuje ją do garderoby współczesnych kobiet.

Muzami kolekcji są Alina Szapocznikow i Barbara Hepworth. Zdjęcia artystek podczas pracy stały się punktem wyjścia do myślenia o noszonych przez nie ubraniach jako elemencie sztuki, którą tworzyły. Szczególnie ważny dla Chodorowicza stał się cytat Charliego Portera z jego książki „What Artists Wear” odnoszący się do malarki Agnes Martin:

“Her clothing was that of a human who laboured. Her labour was making art.”, co w przybliżeniu możemy przetłumaczyć jako „Jej ubranie przypominało człowieka, który pracował. Jej pracą była jej sztuka”.

Ten fragment popchnął projektanta do przyjrzenia się bliżej sylwetkom artystek opisywanych przez Portera i znalezieniu ich bliższych odpowiedników. W kolekcji poszczególne modele noszą imiona artystek: Alina – od polskiej rzeźbiarki Aliny Szapocznikow, Agnes – od amerykańskiej malarki z książki Portera i Barbara – od brytyjskiej rzeźbiarki awangardowej, Barbary Hepworth.

Chodorowicz świadomie i celowo stosuje w swoich projektach intensywny odcień niebieskiego. Pojawił się on już w kolekcji Sociali/s/te i nawiązywał do koloru roboczych kombinezonów. Nasycona barwa kontrastuje z brązem i szarobeżową kratką, tworząc zaskakująco współczesne połączenie, łączące styl utylitarny z nowoczesnym sznytem.

Projektant proponuje total looki – żakiety z praktycznymi, dużymi kieszeniami wraz z ołówkowymi spódnicami i pasującymi chustkami. Noszone razem tworzą kompletny uniform, idealny nie tylko do pracy, ale też – a może przede wszystkim – do budowania odważnej modowej sylwetki. Przemyślane, minimalistyczne konstrukcje i staranne wykończenie, a także użycie wyłączenie bawełny i wełny to kolejny ukłon w stronę rygorystycznej prostoty, przy jednoczesnym zachowaniu jakości. Ubrania z kolekcji można zamawiać w opcji pre-order, dzięki czemu nic nie zostanie wyprodukowane w nadmiarze.

Photography: Lukasz Kus
Make up: Marianna Yurkiewicz 
Hair: Wiktoria Piersa / Ten Salon
Model: Asia Zebracka / Selective Management
Brand Management: Aleksandra Janiec
Special thanks to  Krystyna Engelmayer Urbanska and Jula Struzycka 
Photos taken at Gunia Nowik Gallery during “YOU ARE TOO CLOSE” show by Jakub Gliński

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s