Nie żyje André Leon Talley, były dyrektor kreatywny amerykańskiego Vogue’a

fot. Jonathan Becker

Jeden z najwybitniejszych dziennikarzy z branży mody, pierwszy czarnoskóry dyrektor kreatywny w historii amerykańskiego Vogue’a, ikona mody i stylu – André Leon Talley – zmarł we wtorek w szpitalu w White Plains wieku 73 lat. Wiadomość została opublikowana na jego oficjalnym profilu na Instagramie.

Przez światowe media określany jako tytan dziennikarstwa modowego, André Leon Talley wsławił się jako pierwszy w historii dyrektor kreatywny amerykańskiego Vogue’a. Jego spojrzenie na modę, odważne i progresywne jak na ówczesne czasy pomysły oraz dążenie do inkluzywności i różnorodności w branży ukształtowały amerykańskie wydanie biblii mody.

Jego przygoda z modą rozpoczęła się jeszcze w latach 70., kiedy rozpoczął pracę w Metropolitan Museum of Art. Zauważony przez Dianę Vreeland, ówczesną redaktorkę Vogue’a, dostał polecenie do magazynu Interview, a następnie paryskiego Women’s Wear Daily i W. Zanim wylądował w Vogue’u w 1983 roku, zahaczył jeszcze o New York Timesa. W amerykańskim Vogue’u zajmował się działem mody aż do 1988. Przez następne 7 lat pełnił funkcję dyrektora kreatywnego magazynu, stając się pierwszym czarnoskórym mężczyzną na tym stanowisku.

Pełniąc tak odpowiedzialne zadanie, Talley wykorzystał je do promowania większej różnorodności w dość hermetycznej branży. Na łamach magazynu promował czarnoskórych projektantów, dążył też do zwiększania angażu czarnoskórych modelek do pokazów. Sam był bardzo barwną i awangardową postacią, słynął z zamiłowania do wyrazistych kreacji zacierających granice płci, jeszcze na długo przed tym, zanim stało się to popularne. Jego znakiem rozpoznawczym były długie peleryny i kaftany, nierzadko w kolorowe etniczne wzory.

Po 1995 roku przeprowadził się do Paryża, by pracować dla magazynu W, jednak trzy lata później wrócił do Vogue’a jako editor-at-large. Tę funkcję pełnił do 2013 roku. W międzyczasie był wziętym stylistą, a do jego najbardziej znanych klientów zalicza się Michelle i Barack Obama. Wziął również udział w programie America’s Next Top Model w roli jurora. W 2020 roku wydał książkę ze swoimi wspomnieniami pod tytułem „The Chiffon Trenches. A Memoir”.

Przyczyny śmierci André Leona Talley’a nie zostały podane do publicznej wiadomości. Nieoficjalnie spekuluje się o komplikacjach po ataku serca spowodowanym zakażeniem wirusem COVID-19.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s