Włochy zakazują hodowli zwierząt futerkowych

fot. MADS CLAUS RASMUSSEN / Ritzau Scanpix / AFP via Getty Images

Włoski Senat przegłosował poprawkę ustawy nakazującej zamknięcie ferm norek i zakazującej hodowli zwierząt na futra w całym kraju. Decyzja zapadła po rozmowach z Humane Society International/Europe, które w swoim raporcie przedstawiło praktyczne strategie dla ferm we Włoszech, zakładające zamykanie istniejących hodowli oraz przekształcanie ich w humanitarne i zrównoważone przedsiębiorstwa.

Po zatwierdzeniu rezolucji przez Parlament, Włochy staną się szesnastym krajem europejskim zakazującym hodowli zwierząt futerkowych. Ustawa zakłada zamknięcie istniejących ferm futrzarskich do końca czerwca 2022 roku i całkowity zakaz dalszych hodowli lisów, norek, szopów i szynszyli. By ułatwić przebieg całego procesu, Ministerstwo Rolnictwa ma wypłacić hodowcom rekompensaty w łącznej kwocie 3 milionów Euro.

„Istnieją bardzo wyraźne powody ekonomiczne, środowiskowe, zdrowotne i oczywiście związane z dobrostanem zwierząt, aby zamknąć fermy i zakazać dalszej hodowli zwierząt futerkowych. Dzisiejsze głosowanie wskazuje, że zezwolenie na masową hodowlę dzikich zwierząt w celu frywolnej mody stanowi zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi, którego nie można uzasadnić ograniczonymi korzyściami ekonomicznymi, jakie oferuje niewielkiej mniejszości osób zaangażowanych w ten okrutny przemysł” – mówi Martina Pluda, dyrektor Humane Society International we Włoszech.

Naturalne futra tracą na popularności z roku na rok, a branża fashion na czele z luksusowymi markami takimi jak Gucci, Versace, Praca czy Valentino oznajmia rezygnację z wykorzystywania tego surowca w swoich kolekcjach. Krok podjęty przez kraj słynący z luksusowych materiałów, w tym futer naturalnych, z pewnością jeszcze bardziej przyspieszy nieuchronne zmiany mające na celu poprawę dobrostanu zwierząt jak również zmierzające do przekształcania lokalnych biznesów w bardziej zrównoważone i etyczne przedsiębiorstwa. Zaledwie miesiąc wcześniej podobne prawo wprowadziła Francja.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s