Tydzień mody Haute Couture jesień/zima 2021

Tydzień mody Haute Couture mający miejsce w lipcu, odbył się wreszcie w tradycyjnej formule. Ulice Paryża ponownie wypełniły się ludźmi, którzy przyjechali podziwiać na żywo pokazy najlepszych projektantów. Choć część kolekcji zaprezentowana została w formie lookbooków, pokazy były bardzo miłą i potrzebną odmianą. Obok kultowych domów mody znanych z Haute Couture pojawiły się również nowe nazwiska: kolekcje zaprezentowali między innymi Pyer Moss, Luisa Beccaria, Tomo Koizumi czy Balenciaga pod wodzą Demny Gvasalii. Przedstawiamy nasze ulubione i najsłabsze kolekcje Haute Couture na jesień i zimę 2021.

1. Ashi Studio

Haute Couture jak za czasów dawnych couturierów: jest dramatycznie, kunsztownie i z rozmachem. Skomplikowane konstrukcje stworzone z wielu warstw materiałów układanych w misterne falbany, plisowane wachlarze, peleryny i rękawy tworzą eleganckie i wyrafinowane sylwetki. Prawdziwe wysokie krawiectwo na najwyższym poziomie.

2. Valentino

ASHI STUDIO Haute Couture jesień/zima 2021

Pierpaolo Piccioli po raz kolejny nie rozczarowuje. Jego mistrzowskie połączenia kolorów zachwycają jak dzieła sztuki. Minimalistyczne sylwetki zderzają się z tymi przeskalowanymi, o przesadnie nadmuchanych rękawach i imponującej objętości spódnicach. Kolekcję uzupełniły pierzaste nakrycia głowy autorstwa Philipa Tracy’ego. Pojawiło się również wiele interesujących propozycji dla mężczyzn.

Valentino Haute Couture jesień/zima 2021

3. Schiaparelli

Legendarny dom mody najsłynniejszej surrealistki został przywrócony do łask w wielkim stylu, a charakterystyczne elementy Elsy Schiaparelli zostały przełożone na język współczesnej mody. Jest odrobina poczucia humoru, zabawa proporcjami i nawiązania do najważniejszych dekad w modzie XX wieku. To właśnie z tej kolekcji pochodzi czarna suknia ze złotą aplikacją imitującą płuca, w której Bella Hadid pojawiła się na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Schiaparelli Haute Couture jesień/zima 2021

4. Iris Van Herpen

Holenderska projektantka uważa, że ubrania z drukarki 3D mogą być równie kunsztowne co te tworzone ręcznie przez setki godzin. Jej praca twórcza opiera się na matematyce i technologii, jednak rezultaty zawsze zapierają dech w piersi. Kreacje wyglądają jak zastygnięte w ruchu, i o taki właśnie efekt chodziło projektantce. Przy tej kolekcji współpracowała z Domitille Kiger, francuską mistrzynią świata w spadochroniarstwie, która teraz stała się pierwszą zawodniczką noszącą Haute Couture podczas skoków. Błękitna kreacja w niezwykły sposób łączy delikatność rzemiosła z ekstremalną wytrzymałością, niezbędną w tym sporcie.

Iris Van Herpen Haute Couture jesień/zima 2021

5. Viktor & Rolf

Duet projektantów od zawsze w modzie cenił sobie poczucie humoru. Sukienki-obrazy, wieczorowe suknie z czerwonej wykładziny czy tiulowe spódnice z dziurami jak w szwajcarskim serze to tylko niektóre z ich pomysłów. Tym razem projektanci biorą na warsztat styl dawnej monarchii. Wystawne futra, klejnoty i bogato zdobione suknie zostały celowo przeskalowane i wyolbrzymione. Być może po to, by ośmieszyć absurdalność istnienia tej instytucji w dzisiejszym świecie, a być może po to by udowodnić, że każda z nas może być księżniczką, jeśli zawsze będziemy nosić swoją niewidzialną koronę.

Viktor&Rolf Haute Couture jesień/zima 2021

6. Jean Paul Gaultier

Kultowy projektant wycofał się jakiś czas temu z ready-to-wear by skupić się wyłącznie na wysokim krawiectwie. Po krótkiej przerwie zaprezentował swoje nowe pomysły, które są remiksem jego największych hitów. Silne nawiązania do lat 80., denim, gorsety i dekonstrukcje to obowiązkowe elementy u Gaultiera, obowiązkowo okraszone odrobiną humoru. Szczególnie zachwyciło jednak zastosowanie dzianin w formie total looku.

Jean Paul Gaultier Haute Couture jesień/zima 2021

7. Dior

Maria Grazia Chiuri najwyraźniej czuje się pewnie na ścieżce, którą obrała po objęciu sterów we francuskim domu mody. Jej wizja polega na powielaniu tego samego tematu w nieskończoność, przez co można odnieść wrażenie, że co roku oglądamy wciąż ten sam pokaz. Oprócz kilku przyzwoitych płaszczy i żakietów nawiązujących do diorowskiego Bar Jacket, kolekcja jest po prostu przewidywalna i… nudna. Elementy jeździeckie i zwiewne „greckie” sukienki to stały element również w kolekcjach ready-to-wear. Stąd trudno rozróżnić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z Haute Couture.

Dior Haute Couture jesień/zima 2021

8. Balenciaga

To debiut Demny Gvasalii w Haute Couture, a także wielki powrót marki do korzeni wysokiego krawiectwa po ponad 50 latach. Gruzin znany z metamorfozy marki na bardziej przystępną i streetwearową, postanowił wprowadzić te elementy do kolekcji Haute Couture. Trzeba przyznać, że z różnym skutkiem. Niektóre sylwetki rzeczywiście nawiązują do projektów mistrza, puchowe peleryny pełniące funkcje płaszczy czy militarne kurtki będące wieczorowymi sukniami są nawet interesujące. Intrygujące nakrycia głowy są jednak wykonane z plastiku, a elementy mody ulicznej wprowadzają chaos i przybliżają całość do pret-a-porter.

Balenciaga Haute Couture jesień/zima 2021

9. Chanel

Na pierwszy rzut oka jest przyjemnie, dziewczęco i uroczo. Świetne marynarki z mocno zaznaczonymi ramionami i fryzury nawiązują do buntowniczych lat 80, jednak w połączeniu z cukierkową kolorystyką i grzecznymi kołnierzykami nadal wiemy, z jaką marką mamy do czynienia. Zachwyt i początkowe zaciekawienie zamienia się w rozczarowanie, gdy na wybieg wkraczają nocne halki i nieudana czarna sukienka z rozcięciami i ozdobiona kokardami. Kolekcja bardzo nierówna i skromna – na wybiegu pojawiło się zaledwie 37 sylwetek. Przyzwyczajeni do rozmachu Karla Lagerfelda, oczekiwalibyśmy nieco więcej.

Chanel Haute Couture jesień/zima 2021

10. Julie De Libran

Czy to Haute Couture, czy kolekcja z katalogu wysyłkowego? A może nowa linia zapomnianej sieciówki? Na pierwszy rzut oka skłanialibyśmy się ku drugiej opcji. Trudno zrozumieć, w jaki sposób tak przeciętne projekty i niestaranne wykończenia mogły się znaleźć wśród innych kolekcji Haute Couture. Koszule i sukienki jak z Burdy, niechlujnie wykonane aplikacje, a nawet nieodprasowane brzegi – nie ma to nic wspólnego z kunsztem wysokiego krawiectwa.

Julie De Libran Haute Couture jesień/zima 2021

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s