
Już jutro, 14 maja, na platformie Netflix swoją premierę mieć będzie pierwszy odcinek serialu „Halston”. Składająca się z pięciu odcinków produkcja opowiada historię legendarnego amerykańskiego projektanta Roy’a Halstona Frowicka. Jednak jeszcze przed premierą serial spotkał się z krytyką ze strony rodziny nieżyjącego już projektanta.
Halston, a właściwie Roy Halston Frowick, to projektant, który zrewolucjonizował amerykańską modę lat 70. Jego życie to niemal gotowy scenariusz do stworzenia filmu o typowym american dream. Na początku lat 60. projektował toczki dla ówczesnej pierwszej damy, Jaqueline Kennedy. Kiedy nakrycia głowy wyszły z mody, zajął się projektowaniem ubrań ready-to-wear. Błyskawicznie zasłynął z minimalistycznego, eleganckiego stylu, który następnie zdobył popularność wśród bywalców najmodniejszych klubów, zwłaszcza kultowego Studio 54. Halston przyjaźnił się z takimi sławami jak Andy Warhol, Bianca Jagger czy Lizza Minnelli, natomiast wśród jego klienteli przewijały się takie nazwiska jak Greta Garbo czy Elizabeth Taylor.
Po podjęciu kilku znamiennych w skutkach decyzji biznesowych w latach 80., projektant stracił kontrolę nad własnym domem mody. Sprzedaż marki koncernowi Norton Simon co prawda przyniosła mu finansowe zaplecze pozwalające na tworzenie kolekcji bez żadnych ograniczeń, jednak kontrakt podpisany z siecią sklepów J.C. Penny obniżył wartość marki na rynku dóbr luksusowych i spowodował postępującą degradację firmy.
Prywatnie Halston był w długoletnim związku z pochodzącym z Wenezueli artystą, Victorem Hugo. zmarł w 1990 roku na skutek konsekwencji zarażenia wirusem HIV. Netflixowy miniserial to historia błyskawicznej sławy i równie szybkiego upadku. Zwiastun z Ewanem McGregorem w roli głównej ukazuje wizjonera na czele imperium, który prowadzi dość rozrywkowy tryb życia, naznaczony nocnymi klubami i narkotykami.
Jednak według oświadczenia wydanego przez rodzinę zmarłego projektanta, serial jest mocno „sfabularyzowany”, a przedstawione w nim wydarzenia przerysowane lub niezgodne z prawdą. Spadkobiercy prowadzący „The Halston Archieves” twierdzą również, że twórcy serialu nie kontaktowali się z nimi w sprawie uzgdnienia istotnych faktów, przez co serial nie odzwierciedlają rzeczywistości.
„Organizacja ‚The Halston Archives’ pozostaje jedynym wiarygodnym i wszechstronnym źródłem informacji na temat Halstona i jego spuścizny” – dodaje Lesley Frowick.