„In America: A Lexicon of Fashion” – wystawa MET 2021

Christopher John Rogers jesień/zima 2020; Photo: HAPPYMONDAY / Courtesy of the Costume Institute

Mimo iż pierwszy poniedziałek maja już za nami, MET Gala nie odbyła się zgodnie z dorocznym harmonogramem. W ubiegłym roku wydarzenie odbywało się wirtualnie, w tym roku organizatorzy mają nadzieję na powrót do tradycyjnej formuły wydarzenia. Uroczysta gala z okazji otwarcia wystawy w Metropolitan Museum of Art odbędzie się wczesną jesienią.

Kiedy Metropolitan Museum zostało zamknięte z powodu pandemii w 2020 roku, MET Gala będąca inauguracją otwarcia dorocznej wystawy po raz pierwszy od 74 lat została przeniesiona do świata cyfrowego. Jest jednak ogromna szansa, że jeszcze w tym roku miłośnicy sztuki i mody będą mogli odwiedzić gmach nowojorskiego muzeum i osobiście obejrzeć nie jedną, lecz aż dwie planowane wystawy. Pierwsza część, zatytuowana „W Ameryce: Leksykon mody” zostanie otwarta 18 września, natomiast druga, „W Ameryce: Antologia Mody” planowana jest na 5 maja 2022 roku, a to oznacza, że wydarzenie powróci do swojej cyklicznej formuły sprzed pandemii.

Met Gala, czyli kameralna impreza ze ściśle dobraną listą zaproszonych gości, którzy mają okazję obejrzeć wystawę przedpremierowo, odbędzie się 13 września. Wśród zaproszonych do współprowadzenia imprezy u boku Anny Wintour i Toma Forda znaleźli się między innymi Timothée Chalamet, Billie Eilish, Naomi Osaka oraz Amanda Gorman.

Wystawa ma zostać zorganizowana w taki sposób, by przypominać dom, z przecinającymi się ścianami i pokojami, będąc metaforą nowego języka odzwierciedlającego czasy, w których żyjemy. Amerykańska moda to – według Andrew Boltona, kuratora wystawy – przede wszystkim prostota i funkcjonalność. Bardziej emocjonalna strona mody zazwyczaj przypisywana jest Europejskim twórcom. Pierwsza część wystawy ma za zadanie ponownie rozpatrzyć te kategorie, ustanawiając nowoczesny leksykon mody w oparciu o emocjonalne właściwości ubioru. Nowa historia amerykańskiego stylu będzie skupiać się mniej na ubraniach sportowych, a bardziej na projektantach jako artystach. W drugiej części wystawy poszczególne pokoje zostaną zaaranżowane przez reżyserów w taki sposób, by przedstawiały filmowe sceny prezentujące różne etapy w historii amerykańskiej mody.

Jak co roku, zaproszeni gości zobowiązani są do dostosowania swojego stroju do tematu wystawy. Jesteśmy niezmiernie ciekawi, kto pojawi się na czerwonym dywanie oraz na jakie sposoby zostanie zinterpretowany motyw przewodni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s