Who Made My Clothes?

FR_web_2019_thumbnails_19

Fashion Revolution to organizacja założona w Wielkiej Brytanii po tragicznych wydarzeniach w Bangladeszu, które miały miejsce 24 kwietnia 2013. Kompleks fabryczny Rana Plaza, w którym tysiące osób szyły ubrania m.in. dla polskiej firmy LPP zawalił się, powodując śmierć 1130 pracowników fabryki. Chcąc upamiętnić ofiary katastrofy, organizacja od 2013 roku aktywnie nakłania przedstawicieli branży odzieżowej do wdrażania coraz bardziej odpowiedzialnych praktyk. Globalny ruch Fashion Revolution zachęca, by w każdą rocznicę katastrofy w Rana Plaza, czyli 24 kwietnia przyłączyć się do kampanii Fashion Revolution Week i zadać firmom odzieżowym proste pytanie: Who made my clothes?

Celem Fashion Revolution jest świętowanie pozytywnego wpływu mody na świat oraz wszystkich tych, którzy codziennie się do tego przyczyniają. Jako przedsięwzięcie na skalę globalną ma ono także ponownie połączyć poszczególne elementy całego łańcucha dostaw w jedną całość, gdzie każdy pracownik jest ważny i szanowany za swoją pracę. Fashion Revolution Day (24 kwietnia) ma być także momentem na zadawanie pytań firmom o warunki produkcji ich ubrań oraz o sposoby podnoszenia standardów tej produkcji. Fashion Revolution poprzez celebrowanie wielkich i małych historii farmerów, pracowników fabryk, firm i kupców, konsumentów i aktywistów pokazuje reszcie branży, iż zmiany są możliwe.

To informacja zamieszczona na oficjalnej stronie internetowej organizacji Fashion RevolutionFashion Revolution. Od tragicznego wydarzenia w Bangladeszu minęło już 7 lat. Rok po katastrofie na miejscu pojawił się polski dziennikarz, Marek Rabij, który w swoim reportażu przedstawił dramatyczną sytuację tamtejszych fabryk i ich pracowników. Niestety okazało się, iż pomimo powszechnego oburzenia, które przetoczyło się na zachodzie oraz szumnych obietnic poprawy warunków pracy szwaczek, realnie niewiele się zmieniło. 

W Polsce do akcji włączyło się wiele marek, które za swój główny filar stawiają transparentność. Wśród nich znajdują się między innymi Elementy, NagoNago, imprm studio, Osnowa, Bivak Outdoor, True Color by Ann, Slogan Vegan Clothing, Dalia Lingerie, Nashe Bags, Balagan, MOKI. Kupując produkty tych firm mamy więc pewność, że zostały uszyte z materiałów bezpiecznych dla środowiska i ludzi, w godnych warunkach i za uczciwą pensję.

Fashion Revolution Week trwa do jutra. Jak wziąć udział w akcji? Załóż ulubione ubranie na lewą stronę na znak, iż szukasz informacji o miejscu jego produkcji, zrób sobie zdjęcie i opublikuj je na portalach społecznościowych! Jeśli ubranie jest wyprodukowane zgodnie z procedurami chroniącymi prawa pracowników szyjących daną odzież oraz chroniącymi środowisko, opowiedz historię tej marki/ ubrania! Jeśli nie masz pewności w jakich warunkach zostało wyprodukowane ubranie – zapytaj o to producenta.

2 Comments

  1. Powinniśmy zastanowić się, czy kupując t-shirt za 10 zł jest on uszyty w godziwych dla człowieka warunkach, niestety konsumpcjonizm wygrywa w każdej dziedzinie naszego życia 😦

    Polubienie

    1. Oczywiście lepiej dla nas i dla planety byłoby kupić jeden T-shirt za 100zł niż kilka po 10zł. Niestety musimy mieć świadomość, że sieciówki nie znikną, bo zawsze będą ludzie, dla których głównym kryterium jest niska cena. Dlatego oprócz wspierania lokalnych biznesów tak ważne są naciski na duże korporacje o transparentność i poprawę warunków pracy na każdym etapie produkcji.

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s