Joaquin Phoenix będzie nosił ten sam garnitur przez cały rok!

Joaquin-Phoenix-Golden-Globes-Winner-for-Joker.jpg
Joaquin Phoenix podczas gali Złotych Globów

Kolejna znana osoba dołączyła do osób walczących z nadmiernym konsumpcjonizmem i katastrofą klimatyczną. Joaquin Phoenix, odtwórca głównej roli nominowanego do Oscara filmu „Joker”, zadeklarował, że przez cały rok będzie pojawiał się na galach w tym samym garniturze. Wyzwanie rozpoczął już podczas minionych Złotych Globów, gdzie odebrał statuetkę za najlepszą rolę męską w filmie dramatycznym. 

Dla aktora zapowiada się niezwykle gorący sezon – nominacje do nagród BAFTA i Oscarów to dopiero początek. Odtwórca roli tytułowego Jokera postanowił, że nie będzie na każdą z tych okazji kupować nowych strojów – zdecydował się na jeden komplet od projektantki Stelli McCartney, znanej z propagowania ekologicznych i etycznych rozwiązań, w którym zamierza pokazywać się na wszystkich galach nagród filmowych w tym roku.

Decyzja aktora spotkała się z wyrazami uznania ze strony kolegów i koleżanek z branży oraz samej projektantki, która pogratulowała mu na swoim Twitterze. Jednak wiele osób odnosi się do pomysłu sceptycznie, kpiąc, że aktor usiłuje zwrócić na siebie uwagę chwytliwą akcją, lub że to żaden wyczyn, ponieważ wielu mężczyzn ma w życiu tylko trzy garnitury – na maturę, ślub i pogrzeb. Czy jednak takie sarkastyczne komentarze są zasadne?

Być może krytycy nie zdają sobie sprawy, że Phoenix od dawna jest bardzo zaangażowany w kwestie ochrony środowiska i praw zwierząt oraz że od dziecka jest na diecie wegańskiej. Pomysł z ograniczeniem ilości kupowanej garderoby to tylko kolejna cegiełka w działaniach, jakie podejmuje w swoim codziennym życiu. Z drugiej strony są też realia show biznesu i wymogi dotyczące wizerunku, a co za tym idzie, ścisłego dress code’u.

Jednak aktor nie jest pierwszym, który wymyślił takie wyzwanie. Karl Stefanovic, australijski prezenter telewizyjny, przetestował podobny pomysł już 6 lat temu. Codziennie przez okrągły rok pojawiał się w programach telewizyjnych ubrany w ten sam garnitur. Eksperyment ten miał jednak na celu zwrócenie uwagi na seksizm panujący w branży telewizyjnej. Wtedy okazało się, iż nikt nie zwrócił uwagi na wysłużony garnitur Stefanovica, natomiast jego koleżanki po fachu były notorycznie krytykowane za nieodpowiedni ubiór czy fryzurę.

Nie da się więc ukryć, że w tej materii kobiety mają nieco pod górkę. Ich kreacje są bez przerwy oceniane pod każdym możliwym kątem, a mniej uwagi poświęca się ich dokonaniom i osiągnięciom. Joaquin Phoenix ma szansę to zmienić – być może jego postanowienie zmieni odrobinę stosunek do ubioru, nie tylko męskiego. Poza tym gwiazdy coraz częściej na uroczyste gale wybierają kreacje vintage, co także jest ukłonem w stronę mniej konsumpcyjnego trybu życia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s