Tydzień mody w Mediolanie wiosna/lato 2020 – podsumowanie

b4bf4be24129d3ced7a37c063e011ef9.jpg
Jennifer Lopez i Donatella Versace podczas pokazu Versace wiosna/lato 2020

Tydzień mody w Mediolanie wydaje się być najbardziej zaangażowany w kwestie ochrony środowiska i klimatu. Projektanci częściej niż gdziekolwiek indziej zaznaczali, iż najważniejsza jest dla nich zrównoważona i odpowiedzialna moda – Alessandro Michele z Gucci idzie w kierunku marki „carbon free”, Angela Missoni wspiera Strajk Klimatyczny, Miuccia Prada mówi o potrzebie tworzenia ubrań bardziej użytecznych i trwałych, z kolei całą imprezę zamknęło wydarzenie Green Carpet Fashion Awards, wspierające nowatorskie rozwiązania w dziedzinie ekologicznej mody. Te wszystkie działania zostały jednak przyćmione przez kilka niecodziennych wydarzeń…

1. Versace

mfw ss20

Fantastyczna kolekcja Versace przywołuje wszystko to, co najlepsze w końcówce lat 80.: mocno zarysowane i usztywnione ramiona, bufiaste rękawy, zaznaczoną talię, intensywne i nasycone kolory oraz elementy power dressing. Jednak największym zaskoczeniem okazała się Jennifer Lopez, ubrana we współczesną wariację na temat jej kultowej zielonej sukienki z przepastnym dekoltem z 2000 roku. Jej przejście po wybiegu było prawdziwym widowiskiem i niemal całkowicie przyćmiło całą kolekcję. Donatella doskonale wie, jak podtrzymywać zainteresowanie swoją marką.

2. Gucci

mfw ss201

Pokaz Gucci rozpoczął się w niecodzienny sposób: modele i modelki ubrani w uniformy do złudzenia przypominające te noszone w zakładach psychiatrycznych, sunęli niczym duchy na ruchomym chodniku. Podczas tego widowiska jedna z modelek, Ayesha Tan-Jones, będąca także aktywistką, uniosła dłonie, na których widniał napis: „Mental Health is not Fashion”. Chciała tym zaprotestować przeciwko wykorzystywaniu kaftanów bezpieczeństwa w celu zwiększenia sprzedaży ubrań. Bez wątpienia udało się jej zwrócić uwagę na ten problem, jednak motywacje Alessandra Michelego były podobno zupełnie inne: przez zaprezentowanie kilkudziesięciu prawie identycznych sylwetek chciał przestrzec przed uniformizacją, która może nam zostać narzucona przez społeczeństwo. Dalsza część kolekcji była także o wiele mniej ekstrawagancka niż do tej pory. Mimo pojawienia się pastelowych garniturów, sukienek z wycięciami i nadruków monogramu czy groszków, inspirowanych latami 70., całość sprawiała wrażenie powściągliwej, wręcz minimalistycznej. Co wcale nie oznacza, że nudnej – jak pokazuje Michele, miłość do mody może iść w parze ze zrównoważonym rozwojem.

3. Missoni

jelmini it.jpg
fot. jelmini.it

Dyrektor kreatywna marki, Angela Missoni, zorganizowała niezwykły pokaz nad basenem Bagni Misteriosi, wybudowanym w 1937 roku i niedawno zrewitalizowanym. Modelki prezentowały nie tylko charakterystyczne dla włoskiego domu mody dzianiny z motywem patchworków, pasków i zygzaków, kwieciste suknie i obszerne kaftany. W dłoniach niosły kosze pełne kwiatów, przewiązane dodatkowo wzorzystymi chustami, co miało prawdopodobnie podkreślić potrzebę zjednoczenia z naturą. Projektantka okazała również znak solidarności z globalnym Strajkiem Klimatycznym – w finale modele i modelki nieśli w dłoniach małe lampki solarne zaprojektowane przez artystę Olafura Eliassona. Takie same zresztą otrzymali zaproszeni na pokaz goście.

4. Peter Pilotto

mfw ss202

Duet Peter Pilotto i Christopher De Vos w tym sezonie zamiast w Londynie postanowili zorganizować pokaz w Mediolanie. Być może ich pełna kolorów i wzorów estetyka bardziej pasuje do włoskiej stolicy mody. Projektanci tym razem skupili się bardziej na ubraniach na co dzień, przez co na wybiegu pojawiło się mniej wieczorowych i koktajlowych sukienek, a dominowały krótkie sukienki, dzianinowe kardigany, spodnie z wysokim stanem i luźne koszule. Wszystko to zostało doprawione energetycznymi kolorami: turkusem, oranżem, pastelowym różem i fioletem, oraz oczywiście mieszanką wzorów.

5. Green Carpet Fashion Awards

amber valletta stella letitia wright shailene Woodley.jpg
Amber Valletta, Stella McCartney, Letitia Wright i Shailene Woodley (fot. theguardian.com)

Organizowane już po raz trzeci wydarzenie ma na celu promocję ekologicznych rozwiązań dla branży mody. Nagrody przyznawane są członkom modowej społeczności, zaangażowanym w przyjęcie realnych zmian w łańcuchu produkcyjnym: ograniczenia odpadów, poszukiwania alternatyw dla sztucznych materiałów, ochrony małych zrównoważonych firm oraz wdrażania innowacyjnych i bardziej przyjaznych środowisku technologii. W tym roku 12 nagród przyznano przedsiębiorcom, małym firmom, rzemieślnikom i projektantom promującym etyczne i zrównoważone działania. Zaproszeni goście (wśród których nie zabrakło między innymi Anny Wintouor i Hamisha Bowlesa, Sophii Loren czy Stelli McCartney) pojawili się w kreacjach vintage, wypożyczonych lub stworzonych w odpowiedzialny sposób, a zielony dywan został wykonany z recyklingowanego plastiku i starych sieci rybackich.

 

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s