Koniec legendarnej francuskiej marki. Sonia Rykiel ogłosiła upadłość

z20596331V,Sonia-Rykiel.jpg

Legendarny francuski dom mody założony przez Sonię Rykiel niedawno hucznie obchodził swoje 50-lecie, inaugurując linię Haute Couture. Dziś firma już nie istnieje – długotrwałe problemy finansowe doprowadziły do bankructwa i likwidacji marki.

Od 2012 roku właścicielem marki była grupa inwestycyjna First Heritage Brands z Hongkongu. Po śmierci założycielki w 2016 roku obroty zaczęły drastycznie spadać. Nie pomogła nowo utworzona linia Haute Couture, którą nowa dyrektor kreatywna Julie de Libran świętowała 50-lecie istnienia domu mody. Mimo ciepłego przyjęcia kolekcji Sonia Rykiel L’Atelier, w której zamiast wieczorowych sukien pojawiły się kultowe swetry w paski i dżinsy, a także historycznej chwili, kiedy nazwano jedną z paryskich ulic na cześć projektantki, kolejne miesiące nie przynosiły już dobrych wiadomości.

Jednym z niepokojących sygnałów był brak obecności Sonii Rykiel w oficjalnym kalendarzu pokazów Paris Fashion Week. Skromna kolekcja została zaprezentowana w formie lookbooka. Jeszcze wcześniej zlikwidowano linię Sonia by Sonia Rykiel, by skupić się na rozwoju i odświeżeniu głównej linii marki. Mimo tych wszystkich działań i ich pozytywnego odbioru, marka borykała się z kolejnym spadkiem obrotów – według ostatnich danych, dom mody odniósł straty rzędu 30 milionów euro przy obrotach w wysokości 35 milionów.

Ostatnią deską ratunku dla firmy była likwidacja butików w Stanach Zjednoczonych i uzyskanie ochrony sądu gospodarczego we Francji. Nie pomogło także odejście dyrektor kreatywnej Julie de Libran, która rozstała się z domem mody w kwietniu tego roku. Marka pozostawiona bez projektanta, pokazała kolekcję Resort 2020, która okazała się być ostatnią w historii.

Kojarząca się z niezależnością i swobodą marka oficjalnie ogłosiła bankructwo. Archiwa i wsystko, co pozostało po marce, ma zostać wystawione na sprzedaż. Czy to chęć uniknięcia ślepej pogoni za trendami, czy też brak popularnych ostatnio współprac z markami sportowymi spowodował klęskę Sonii Rykiel? Zapewne spekulacje będą trwać jeszcze długo. Z całą pewnością wraz z zamknięciem francuskiego domu mody nadszedł koniec pewnej epoki w modzie.

 

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s