Film o Alexandrze McQueenie w kinach już 20 lipca

plakat-mcqueen.jpeg

Fani twórczości projektanta i wszyscy miłośnicy mody już zacierają ręce: oficjalna premiera filmu dokumentalnego „McQueen” odbędzie się 8 lipca. W Polsce – 12 dni później, 20 lipca. 

Po kontrowersyjnej biografii projektanta, wydanej pod koniec 2016 roku, przyszedł czas na ekranizację. Oparty na archiwalnych nagraniach oraz wywiadach z bliskimi i współpracownikami dokument ujawni wiele szczegółów wcześniej nieznanych szerszej publiczności. Zapowiada się prawdziwy kinowy hit.

Lee Alexander McQueen, urodzony w 1969 roku, swoje zdolności artystyczne przejawiał już jako nastolatek. Początkowo szył dla swoich sióstr, by następnie szlifować warsztat w różnych zakładach, teatrze, a w końcu na prestiżowej Central St. Martins. Przez 5 lat pracował w domu mody Givenchy, by wreszcie założyć własną markę i tworzyć pod swoim nazwiskiem.

W projektach McQueena nigdy nie chodziło wyłącznie o modę. Każdy pokaz był jak teatr – miał rozbudowaną scenografię, zawsze opowiadał jakąś historię, modelki nie tylko prezentowały ubrania, były niczym aktorki na scenie. Jego twórczość była fascynująca i nierzadko kontrowersyjna – wystarczy wspomnieć jedną z ostatnich kolekcji, sezon wiosna/lato 2018, inspirowaną Atlandydą, mityczną krainą zatopioną przez morze – niebotycznie wysokie botki z wężowej skóry sprawiły, że niektóre modelki odmówiły wzięcia udziału w pokazie.

Dla świata mody wiadomość o nagłej śmierci projektanta była jak rażenie piorunem. Ten wizjoner, artysta, geniusz mody miał swoją mroczną stronę osobowości. Ta mroczna strona przejęła władzę i doprowadziła do katastrofy.

Obecnie za sterami domu mody McQueen stoi Sarah Burton, wieloletnia współpracowniczka projektanta. Kontynuuje ona jego wizję mody, jednak bez spektakularnych scenografii i szokujących charakteryzacji.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s