Prada złożyła pozew przeciwko polskiej marce MUMU Bags

z23410924IE,Porownanie-torebek-Miu-Miu-i-MUMU

Takie sytuacje to podobno chleb powszedni w branży mody. Prawnicy Prady uznali, że polska firma produkująca torebki MUMU Bags z premedytacją wykorzystuje nazwę łudząco podobną do Miu Miu w celu czerpania korzyści z renomy włoskiej marki. 

Po tym, jak właściciele MUMU próbowali zastrzec znak towarowy i logotyp w Urzędzie Patentowym, otrzymali pismo z kancelarii rzecznika patentowego Prady. Ich zdaniem polska firma celowo używa podobnej i fonetycznie identycznie brzmiącej nazwy oraz łudząco podobnego logotypu w celu czerpania korzyści z rozpoznawalności należącej do Prady marki Miu Miu, skierowanej do młodszej klienteli.

Założyciele MUMU twierdzą, iż od pięciu lat tworzą artykuły zupełnie odmienne stylem i skierowane do zupełnie innej grupy docelowej; nie może więc być mowy o umyślnym działaniu i podszywaniu się od włoskiego producenta.

Choć specjaliści twierdzą, że szanse na wygraną istnieją, to jednak proces byłby bardzo kosztowny i rozciągnięty w czasie, na co niestety właściciele MUMU nie mogą sobie pozwolić. W takich sytuacjach zwykle strony idą na ugodę. Podobnie stało się i w tym przypadku.

Polska marka musi zrezygnować z zastrzeżenia nazwy w Urzędzie Patentowym i zaprzestać używania słowa MUMU, co ciągnie za sobą konieczność zmiany nazwy firmy, jednak nie wymusza konieczności zmiany logotypu.

Choć walka z podróbkami jest działaniem niezbędnym dla utrzymania prestiżu wielkich domów mody i dbania o dorobek założycieli, to niektóre zarzuty stawiane małym lokalnym firmom wydają się być absurdalne. W historii MUMU do wytoczenia procesu wystarczyła przypadkowa zbieżność nazw. Czy Prada ma rację?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s