Chanel Métiers d’art 2023

fot. Chanel.com

Pokaz Métiers d’art 2022/23 Chanel odbył się w Dakarze, stolicy Senegalu. Virginie Viard zabrała nas w podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie – cofamy się bowiem do lat 70., ery disco i hipisów.  

Pokaz odbył się w Pałacu Sprawiedliwości, a rozpoczął go występ senegalskiego piosenkarza Obree Damana oraz taneczny performance lokalnej szkoły tańca w choreografii Dimitrija Chamblasa. Pomył na zlokalizowanie pokazu właśnie w Dakarze pojawił się u Virginie Viard już 3 lata temu, w efekcie wielu spotkań i rozmów z artystami i przyjaciółmi z domu mody Chanel. W tym roku tę ideę udało się wprowadzić w życie. Na wybiegu pojawiło się 19 czarnoskórych modelek,  z których 12 pochodzi z Senegalu. Pokaz otworzyła Mame Bineta Sané, senegalska aktorka młodego pokolenia.

Główną inspiracją do stworzenia kolekcji kolekcji były lata 70., muzyka funk, wolność i energia. Uwidocznione zostały w ciepłych odcieniach tweedów, spodniach z rozszerzaną nogawką i wysokim stanem, sznurach wisiorków i koralików oraz butach na masywnej platformie. Virginie Viard zaproponowała zarówno klasyczne tweedowe żakiety, jak również tuniki noszone ze spodniami, transparentne bluzki czy koronkowe sukienki w stylu hippie. Oversize’owe dzianiny w zwierzęce wzory kontrastowały z błyszczącymi skórami, sukienki maksi pokrywały abstrakcyjne nadruki, a dżinsy ozdobione zostały błyszczącymi aplikacjami. Nie mogło oczywiście zabraknąć misternych haftów wykonanych przez najzdolniejszych francuskich rzemieślników.

To bez wątpienia jedna z najbardziej udanych kolekcji w dorobku Virginie Viard. Dyrektor kreatywnej Chanel udało się połączyć inspiracje latami 70. z elementami kultury afrykańskiej, które komplementowały całość, zamiast ją dominować. Viard zadbała również o interesujące detale i akcesoria- biżuterię, paski czy torebki. Właśnie taka jest idea Métiers d’art – to mariaż dorobku domu mody i miejsc, w których zlokalizowane są pokazy. Biorąc pod uwagę fakt, iż był to pierwszy taki pokaz zorganizowany na terenie Afryki subsaharyjskiej (dotychczas marki luksusowe bywały obecne w Afryce północnej) Viard uczyniła ogromny krok w kierunku inkluzywności, różnorodności i uznania kulturowego.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s