Pokazy projektantów w OFF Piotrkowska Center – relacja z wydarzenia

Photo: @adam_slowikowski

OFF Piotrkowska Center to bez wątpienia miejsce modne – lubiane przez Łodzian i turystów, ale też wypełnione modą za sprawą butików i pracowni projektantów. Twórcy OFFa chcą pójść krok dalej i projektem ModaNaŁódź promować zarówno modę o łódzkim rodowodzie, jak i wspierać modę na Łódź, jako miasto. Stąd pomysł na to, by kulminacyjne wydarzenie 11-tych urodzin OFFa miało modowy wymiar. Wydarzeniem kończącym obchody był więc dzień mody, podczas którego swoje premierowe kolekcje zaprezentowali uznani projektanci związani z Łodzią, a wszystko w na wskroś łódzkich pofabrycznych przestrzeniach OFFa.

ModaNaŁódź to zainicjowany w 2020 roku przez OFF Piotrkowska Center projekt zrzeszający związanych z miastem projektantów, designerów, promotorów oraz entuzjastów mody. Wartością dla twórców projektu jest historia Łodzi, dziedzictwo przemysłu włókienniczego i tradycja wydarzeń świata mody. Ten długofalowy projekt ma za zadanie nie tylko tworzyć przestrzeń do sprzedaży mody i designu, ale także do jej promocji m.in. poprzez realizację kolejnych pokazów mody. Celem działań zebranych pod hasłem ModaNaŁódź jest jednak nie tylko promocja i rozwój branży mody w Łodzi, ale także kreowanie mody na miasto oraz tworzenie na nowo jego wizerunku miasta nierozerwalnie kojarzącego się z modą.

– Nawiązujemy do czasu, gdy Łódź uznawano za polską stolicę mody, zależy nam też na odkrywaniu miasta na nowo i współtworzeniu mody na Łódź, bo Łódź na to zasługuje – podkreśla Michał Styś pomysłodawca OFFa i Prezes OPG PropertyProfessionals. – Korzystając z tego, że OFF to również przestrzeń mody, w ramach naszego projektu ModaNaŁódź stworzyliśmy wyjątkowe wydarzenie, na które zaprosiliśmy przedstawicieli branży mody, designu, kultury i biznesu– wyjaśnia.

W czasie dnia mody swoje najnowsze, premierowe kolekcje, stworzone specjalnie z tej okazji zaprezentowało sześciu twórców – projektantów i marek.

Miłośników dziewczęcych form i szlachetnych tkanin urzekła z pewnością kolekcja „Love Story”  stworzona przez Po Prostu, czyli Marię Wiatrkowską i Katarzynę Gabarę. Swoją propozycją na sezon 2023 twórczynie marki chcą przywołać dobre uczucia, oparte na czerpaniu radości z dobrego życia, drobiazgów, serdecznych relacji. Z pietyzmem odnoszą się do tradycji rzemieślniczego krawiectwa, unikatowości, niepowtarzalności.

Również Angelika Józefczykw kolekcji „Sunset” skupiła się na podkreśleniu kobiecości. Jej projekty w styluglamour rodem z czerwonych dywanów największych stolic mody powstały z inspiracji ikonami światowego kina. Najważniejszą rolę odgrywa tu krój ubrań i dobór tkanin, wydobywający atuty kobiecej sylwetki. Nie zabrakło nawiązań do najbardziej rozpoznawalnych modeli z poprzednich kolekcji, które nie raz gościły na okładkach międzynarodowych magazynów.

Na OFF Piotrkowska Center zaprezentowała się też reinKreacja, stworzona przez Kasię Chojnacką i Marię Marcinkowską. Marka istnieje na rynku od 9 lat. Przekonuje, że prostota i minimalizm nie oznacza nudy. Na wybiegu OFFa przedstawiła przekrój kolekcji od kultowych projektów tworzonych na początku aż po chwilę obecną.

Z kolei nowa odsłona kolekcji Moniki Ptaszek, to koncentracja uwagi wokół damskiej sylwetki – relacji między tym, co zwiewne, eleganckie, a tym, co rozumiemy jako codzienne. Pozyskane do kolekcji aksamity, sztuczne futra, jedwabie, odbijające światło koraliki i cekiny w sposób odważny połączone zostały z wełnianymi i lnianymi narzutkami oraz pikowanymi, technicznymi tkaninami.

Odejście od sezonowości zaproponował natomiast Michał Szulc. Jego kolekcja „22” stanowi zróżnicowaną, choć kompleksową kapsułę .Jest też próbą syntezy dwóch płaszczyzn, charakterystycznych dla marki. Składa się z dwóch części, integralnie połączonych w spójne sylwetki: unikatowe, pojedyncze, „pokazowe” elementy uzupełnione zostały dzianinowymi bluzami i tunikami z nową identyfikacją wizualną, stworzoną specjalnie na potrzeby prezentacji. Kolekcja to również przekrojowe podejście do materiałów od bawełnianego batystu, brushowanej dzianiny dresowej po flanelę i flausz wełniany.

Wieczór prezentacji zamknęła kolekcja „Dotyk” Jarosława Ewerta. Projektant skupił się na temacie cielesności – jej kolorystyki i symboliki. Neutralne barwy w odcieniach skóry połączył z zupełnie nowym wymiarem konstrukcji sukienek. Za sprawą autorskiej grafiki Katarzyny Kotter, wyraźnie kontrastującej z motywem sakralnym na wycinkach z płóciennych obrazów charakterystyczne dla Jarosława Ewerta kompozycje przestrzennych form odzieży znajdą zupełnie nową, jeszcze bardziej widowiskową odsłonę.

O inspiracjach i ideach przyświecających powstawaniu poszczególnych kolekcji goście wydarzenia mogli porozmawiać z twórcami osobiście w Strefie Projektantów, stworzonej na dziedzińcu OFFa, gdzie na ekranie bywalcy OFFa mogli oglądać pokazy realizowane w starych pofabrycznych przestrzeniach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s