Gucci „Cosmogonie” Resort 2023

fot. harpersbazaar.com

Nie można sobie wyobrazić lepszego miejsca na usytuowanie pokazu najnowszej kolekcji Gucci niż zamek Castel del Monte. Majestatyczna budowla oparta na planie ośmiokąta, zbudowana w XIII wieku przez cesarza Fryderyka II, była niegdyś schronieniem dla dworu astronomów, artystów i wojowników. Dziś uznawana jest z jeden z najdoskonalszych przykładów średniowiecznej architektury. Nic więc dziwnego, że Alessandro Michele zaintrygowany historią obiektu, postanowił zrealizować tam pokaz kolekcji o mistycznej nazwie „Cosmogonie”.

Fascynacja projektanta złożonością świata oraz jego miłość do historii przejawiają się w najnowszej kolekcji zaprojektowanej dla domu mody Gucci. Z pozoru wyglądająca jak chaotyczny strumień świadomości, w rzeczywistości prezentuje mistrzowski eklektyzm łączący wszystkie epoki historii mody. Alessandro Michele nie ogranicza się bowiem w swoich inspiracjach do XX wieku, choć w kolekcji wyraźnie zaznacza się cały jego przekrój.

Mistycyzm, religia, elegancja, casual, złudzenia optyczne, punk, bielizna – wszystko miesza się w poszczególnych sylwetkach, tworząc jedną zasadę: u Gucci nie obowiązują żadne reguły. Elegancki kostium uzupełnia obroża z kolcami, powściągliwa suknia inspirowana szatą liturgiczną zestawiona jest ze skórzaną czerwoną torebką, do bieliźnianej sukienki – lateksowe rękawiczki i sznurowane kozaki za kolano.

Denimowe pudełkowe kurtki oraz sznury pereł i garnitury z szerokimi ramionami przywodzą na myśl lata 80., spiczaste kołnierzyki, okulary muchy i rozwiane włosy – hipiski z lat 70., skórzana sukienka z zaznaczoną talią i bucket hat z kolei to nawiązanie do lat 40. Są też elementy roaring twenties, eleganckich lat 30. czy geometryczne wzory z lat 60., jak również XVI-wieczne kryzy, peleryny krzyżowców i królewskie aksamity.

Jak wyjaśnia sam projektant, „Tworzenie mody dziś to nie tylko bycie krawcem czy przedstawianie jednowymiarowej narracji. Tworzenie kolekcji to opowiadanie o swoim wyobrażeniu o świecie, ponieważ moda jest nierozerwalnie związana z życiem i ludzkością”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s