„In America: Anthology of Fashion” – wystawa MET 2022

Andrew Bolton, fot. Annie Leibovitz

Największe wydarzenie w modowym kalendarzu powraca na czerwony dywan. W tym roku 2 maja, czyli tradycyjnie w pierwszy poniedziałek tego miesiąca, odbędzie się otwarcie wystawy w nowojorskim Metropolitan Musem of Art, zwieńczone galą naszpikowaną gośćmi z pierwszych stron gazet. Temat przewodni wystawy – „W Ameryce: antologia mody” – nawiązuje do tej ubiegłorocznej, noszącej tytuł „W Ameryce: leksykon mody”, w której analizowano amerykańską modę z XX i XXI wieku. Tegoroczna edycja będzie jej kontynuacją i zaczerpnie sporo ze świata filmu, skupiając się na XIX i XX stuleciu.

Nowojorskie Muzeum po raz pierwszy w historii połączyło dwa powiązane ze sobą tematy w serię dwóch następujących po sobie wystaw. Antologia mody, nawiązująca do Leksykonu, zgłębi modę amerykańską w jeszcze dokładniejszy sposób, przywołując takie nazwiska jak Bil Blass, Brooks Brothers, Halston czy Charles James. Kurator wystawy, Andrew Bolton, zaprosił do współpracy znanych reżyserów, by stworzyli krótkie obrazy ilustrujące poszczególne epoki amerykańskiej mody. Wśród nich znalazły się nazwiska zdobywające statuetki za najlepsze filmy ostatnich lat: Regina King, Chloé Zhao czy Martin Scorsese.

74. edycję wydarzenia poprowadzą gwiazdy kina: Blake Lively, Ryan Reynolds, Regina King oraz Lin-Manuel Miranda. Na czerwonym dywanie zobaczymy gości w kreacjach od znanych projektantów, a także zapewne niszowych i awangardowych artystów. W ubiegłym roku największe zaskoczenie wywołały kreacje Kim Kardashian w czarnym kostiumie szczelnie zakrywającym całe ciało, a także Billie Eilish stylizowanej na Marilyn Monroe. Kto zaskoczy nas w tym roku? Tego dowiemy się już niebawem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s