Angelika Rybak „Widzialne kobiety” – kolekcja dyplomowa 2021

Dyplomantka i finalistka 25. Gali dyplomowej Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, Angelika Rybak, prezentuje sesję wizerunkową swojej dyplomowej kolekcji pod tytułem „Widzialne Kobiety”. Projektantka zmierza się w niej ze stereotypami i nierównościami płci, które wciąż, pod różnymi postaciami, istnieją w społeczeństwie.

Angelika Rybak w swojej pracy dyplomowej czerpała z idei Power Dressing, zapoczątkowanej w latach 70. i mającej swój największy rozkwit w latach 80. Wówczas kobiety wchodzące na rynek pracy zdominowany przez mężczyzn musiały dodać sobie powagi, pewności siebie i autorytetu dzięki ubraniom, które jak najmniej akcentowały kobiecość, a zamiast tego upodabniały je do mężczyzn. Mając na sobie garnitur o męskim kroju, z naciskiem na szerokie ramiona, kobieta mogła liczyć na poważne traktowanie. Power dressing po dziś dzień jest symbolem kobiety pracującej i osiągającej sukcesy, z drugiej jednak strony pozostaje wciąż elementem kultury patriarchatu, w której by zdobyć respekt, musi ona ukrywać cechy tradycyjnie przypisane do jej płci.

Kolejną silną inspiracją do stworzenia kolekcji była książka feministycznej aktywistki Caroline Criado-Perez pod tytułem „Niewidzialne Kobiety”. Książka porusza kwestie nierówności i stereotypów płciowych, które w znacznym stopniu wpływają na komfort i jakość życia kobiet we współczesnym świecie. Nazwa kolekcji nie jest więc przypadkowa – Angelika Rybak postanowiła sprawić, by kobiety znów były „widzialne”.

Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście inspiracja nurtem power dressing. Jednym z wiodących elementów jest garnitur, powielony na różne sposoby, jednak za każdym razem charakteryzujący się zdecydowaną linią ramion i przeskalowaną formą. Projektantka zastosowała szereg zabiegów konstrukcyjnych i detali, by projekty były zorientowane na potrzeby i oczekiwania współczesnych kobiet. Oprócz typowej męskiej sylwetki pojawiają się więc takie elementy, jak lakierowana skóra, przeskalowane klapy, noszona na wierzchu kamizelka czy modna w ostatnim czasie plecionka.

Nowy garnitur ma również dodawać siły i pewności siebie, ale zamiast upodabniać kobiety do mężczyzn, pozwala on na decydowanie o własnym komforcie i wyrażaniu siebie poprzez ubiór. Współczesna kobieta nie potrzebuje akcentowania swojej sylwetki, jednak nie rezygnuje z trendów i zabawy modą w celu wyrażania swojej osobowości. W tym celu doskonale sprawdzą się na przykład marynarka z motywem plecionki wykonana z lakierowanej skóry w modnym czekoladowym kolorze, garnitur z ekstremalnie wydłużonymi nogawkami spodni czy oversize’owy trencz z ozdobnymi wiązaniami przy rękawach.

Nawiązanie do power dressing nie oznacza jednak rezygnacji z takich elementów jak sukienki czy romantyczne bluzki. Pojawiają się one w kilku odsłonach, każda z nich z nadrukiem powstałym ze zmultiplikowanych kobiecych sylwetek, niekiedy powiększonych tak, że tworzą jedynie nieregularne plamy. W ten sposób projektantka wzmacnia przekaz „widzialnych” i „niewidzialnych” kobiet. Uzupełnieniem kolekcji są ręcznie wykonane przez Angelikę torebki z naturalnej skóry z metalowymi elementami takimi jak ozdobne kółka czy łańcuchy.

Ogólna sylwetka o rozluźnionej przeskalowanej formie ma za zadanie ukazać kobietę jako silną, zdecydowaną i pewną siebie postać wolną od społecznie i kulturowo narzucanych norm.

Fotografka: Urszula Opitek @ursz.o
Modelka: Paulina Wisińska @_blackdoe
MUA: @_blackdoe
Projekty i stylizacja: Angelika Rybak @raies_accessories

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s