„Od princeski do New Look – ubiory damskie z kolekcji Adama Leja” – wystawa w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

Od 3 grudnia w bydgoskim Muzeum Okręgowym oglądać można wyjątkową wystawę projektów Haute Couture pochodzących z prywatnych zbiorów należących do Adama Leja. Wystawa poświęcona jest historii kobiecej mody od połowy XIX wieku aż do lat 50. XX wieku i opowiada jednocześnie o towarzyszących jej przemianach społecznych i politycznych.

Adam Leja to historyk sztuki i kolekcjoner ubrań posiadający jedną z najbardziej imponujących kolekcji Haute Couture w Europie. Jego zbiory pochodzą z czasów od połowy XIX wieku aż do teraźniejszości. Na potrzeby wystawy udostępnił ponad 300 eksponatów, niektóre pokazywane w Polsce po raz pierwszy.

Przedstawione ubiory reprezentują konkretne okresy historyczne i opowiadają historię mody kobiecej wraz ze zmianami społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi, które odegrały w owej historii znaczącą rolę. Autorzy większości strojów to najwięksi couturierzy w historii: począwszy od Charlesa Wortha, uznawanego za prekursora wysokiego krawiectwa (na wystawie znajduje się jego suknia z lat około 1912-1916) czy jego konkurenta Emil Pignata, przez Jeanne Lanvin (po raz pierwszy w Polsce pokazana zostanie jej suknia robe de style z 1925 roku), Chanel i jej konkurentkę Elsę Schiaparelli, aż po powojennego twórcę Christiana Diora, który stworzył styl znany do dziś jako New Look.

Zaprezentowane będą również kreacje stworzone przez mniej znanych krawców i projektantów, stworzone zgodnie ze sztuką wysokiego krawiectwa, z największą starannością i dbałością o szczegóły. Wystawę uzupełniają akcesoria: kapelusze pochodzące z pracowni Madame Agnes, Rose Descat czy Suzanne Talbot, buty z paryskiej pracowni François Pinet czy torebka projektu artystki Sonii Delaunay.

Wystawa skupia się na ubiorach dziennych i wieczorowych z okresów prosperity, ale też z czasów największych kryzysów ekonomicznych czy wojennych. Prześledzona została również rewolucja obyczajowa i towarzyszące jej zmiany w kwestii kobiecej bielizny czy stroju sportowego.

Jako uzupełnienie kontekstu historycznego na wystawie pokazane są meble i produkty rzemiosła artystycznego pochodzące z wybranych dekad. Większość z nich pochodzi z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, a niektóre dzięki uprzejmości Muzeum Warszawy, Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wystawa otwarta jest do 8 maja 2022 roku.

Kuratorki wystawy: dr Monika Kosteczko-Grajek, Anna Nadolska
Aranżacja i dobór obiektów: Adam Leja
Projekt graficzny: Ewa Widacka-Matoszko
Produkcja wystawy: Łukasz Maklakiewicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s