Festiwal Filmowy w Cannes otwarty

6 lipca ruszyła 74. edycja Festiwalu Filmowego w Cannes. Ceremonię otwarcia uświetniła premiera filmu „Anette” Leosa Caraxa, który wraz z innymi 23 produkcjami powalczy o Złotą Palmę. Na Lazurowe Wybrzeże zjechała śmietanka świata filmu, uwagę zwracają jak zawsze kreacje od najlepszych projektantów.

Przewodniczącym jury Konkursu Głównego tegorocznej edycji festiwalu został po raz pierwszy Afroamerykanin, Spike Lee. W samym jury również zaszły zmiany – w tym roku w składzie sędziowskim znalazło się bowiem więcej kobiet niż mężczyzn. W jury zasiedli: reżyserka i aktorka Mati Diop, piosenkarka Mylene Farmer, aktorka, reżyserka i producentka filmową Maggie Gyllenhaal, reżyserka i scenarzystka Jessica Hausner, aktorka i reżyserka Melanie Laurent, reżyser i krytyk filmowy Kleber Mendonca Filho, aktor Tahar Rahim oraz aktor Song Kang Ho.

Skostniałe struktury zaczynają więc topnieć, podobnie jak i oficjalny, sztywny dress code – na czerwonym dywanie coraz częściej widuje się mniej formalne stroje, sportowe buty do garniturów czy brak szpilek u kobiet (ten absurdalny wymóg został kilkakrotnie zbojkotowany przez gwiazdy uczestniczące w Festiwalu, między innymi Kristen Stewart w 2018 roku).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s