Anna Orska inspiracje do tworzenia swojej wyjątkowej biżuterii czerpie z najodleglejszych zakątków świata. W swoim dorobku ma podróże do Meksyku, Wietnamu czy Nepalu, z każdego z tych krajów przywożąc unikalne techniki i niespotykane nigdzie indziej materiały. Tym razem udała się do Peru, by podpatrywać proces ręcznego tkania bransolet i naszyjników.
Projektantka spędziła wiele tygodni w peruwiańskiej wiosce Chahuaytire w Dolinie Inków, by nauczyć się tradycyjnych metod wytwarzania biżuterii, począwszy od farbowania wełny, aż po tkanie skomplikowanych wzorów. Miejscowi artyści swoją wiedzę i kunszt zdobywali przez lata, a techniki przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Materiały, z których tworzą, produkują sami – hodują alpaki i lamy, z których pozyskują delikatną wełnę. Przędza farbowana jest wyłącznie naturalnymi barwnikami.
Kolekcja Peru przepełniona jest symboliką: etniczne wzory w kontrastujących kolorach, geometryczne wizerunki zwierząt i motywy roślinne. Lamy mają symbolizować dobrobyt, kondory to przedstawiciele świata niebiańskiego, a kwiat ziemniaka stanowi bardzo ważny element codziennego życia mieszkańców wymagających wysokogórskich rejonów.
Każdy z elementów tej kolekcji to jednak nie tylko symbole zamknięte w estetycznej formie. To przede wszystkim niezliczona ilość godzin ręcznej pracy, misternie zaprojektowane i kunsztownie wykonane wzory oraz wiele lat historii przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
W kolekcji Peru znalazły się ręcznie tkane naszyjniki, chokery, szerokie bransolety i wiszące kolczyki, zdobione haftem koralikowym oraz bransoletki i kolczyki z mosiądzu. Niektóre modele są dodatkowo ozdobione naturalnymi kamieniami, takimi jak onyks, piryt, agat czy obsydian. Wszystkie natomiast mają wewnątrz wygrawerowaną informację o ręcznym wykonaniu i peruwiańskim pochodzeniu.
Na stronie Orskiej możemy przeczytać: „Nosząc biżuterię utkaną na peruwiańskich wyżynach możesz kontynuować historię zbudowaną na wątkach innych miejsc i kultur.” I niewątpliwie możemy przenieść się w podróż po odległych zakątkach świata.