Osnowa „MINIMAL” wiosna/lato 2020

lookbook-01-03

To na prawdę fantastyczne, że w Polsce powstaje coraz więcej etycznych marek. Osnowa to kolejna z nich. Jej filozofia opiera się na wykorzystywaniu nowatorskich certyfikowanych materiałów oraz kapsułowej formule, dzięki której wszystkie elementy kolekcji będą bezbłędnie do siebie pasowały. 

Debiutancka kolekcja Minimal to oczywiście nawiązanie do ubraniowego minimalizmu, zarówno w estetyce, jak i ilości. Znalazły się w niej takie elementy, jak gładki czarny golf, biały T-shirt, lekko przeskalowana koszula, wodoodporna kurtka z kapturem, idealnie dopasowane body, dwie sukienki o prostym kroju oraz dwa modele spodni, w tym dżinsy. Jest to więc absolutna podstawa naszej garderoby, pozbawiona zbędnych ozdobników, oparta na uniwersalnej palecie barw. Kolekcję uzupełniają akcesoria w postaci apaszki i gumki do włosów.

Co jednak czyni markę Osnowa wyjątkową na tle wielu innych podobnych konceptów? Z pewnością na pierwszym miejscu możemy umieścić dbałość o pochodzenie materiałów na każdym etapie produkcji. Do stworzenia kolekcji Minimal wykorzystano między innymi brazylijski denim z recyklingu, barwiony zamiast chemicznie – najstarszym na świecie naturalnym barwnikiem; Roica, czyli jedyny na świecie japoński elastan z recyklingu; włoski biodegradowalny i naturalnie barwiony jedwab; organiczną bawełnę pochodzącą z Polski; organiczną wełnę z Australii i Argentyny, pozyskiwaną w sposób etyczny z poszanowaniem dobrostanu zwierząt; New Life, czyli ultrawytrzymały poliester wykonany w 100% z plastikowych butelek, wyłowionych z oceanów; wreszcie biodegradowalne cupro pozyskiwane z celulozy.

Ta lista robi ogromne wrażenie. Do tego należy dodać, iż przy produkcji powyższych materiałów zużywa się do 94% mniej wody niż przy tradycyjnych włóknach, a 70% z tej już wykorzystanej używa się ponownie. Nowatorskie materiały posiadają stosowne certyfikaty potwierdzające zgodność z aktualnymi standardami ekologicznymi. Cała produkcja odbywa się w Polsce w rodzinnej szwalni, z poszanowaniem tradycyjnego rzemiosła, a na każdej metce widnieje imię osoby, która wykonała daną rzecz. Marka Osnowa zapewnia też, że każdy z pracowników otrzymuje uczciwe wynagrodzenie.

Założycielki marki, Paulina Wardak i Paulina Sołtyk, w modzie nie uznają kompromisów. Zaangażowały się w zrównoważony i etyczny model biznesowy w stu procentach. Dały też nowym klientkom możliwość skorzystania z pakietu Circular Wardrobe: przy zakupie całej kolekcji otrzymujemy zniżkę 10%, a stylista pomaga nam skomponować funkcjonalne zestawy ubrań na każdy dzień. Możemy też zwrócić nienoszone już rzeczy Osnowy, by mogły zyskać nowe życie, a przy zakupie wybrać sposób dostawy przyjazny środowisku – w opakowaniach wielokrotnego użytku, które następnie odsyłamy, by mogły dalej spełniać swoją funkcję.

Takiej mody potrzebujemy w nowym dziesięcioleciu dwudziestego wieku. Takiego zaangażowania w kwestie ekologii powinniśmy oczekiwać także od większych marek. Na szczęście te mniejsze udowadniają, że biznes może iść w parze ze zrównoważonym rozwojem, odpowiedzialną i etyczną produkcją oraz rozsądnymi cenami.

lookbook-01-07OSNOWA-2-683x1024OSNOWA-3-683x1024OSNOWA-5-683x1024OSNOWA-6-683x1024OSNOWA-8-683x1024OSNOWA-9-683x1024lookbook-01-08

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s